مقالات

کبد چرب بیماری بسیار خطرناک

کبد چرب

کبد به طور معمول حاوی مقداری چربی است. با این حال ، اگر آن را در خود جمع کند ، می تواند باعث بیماری کبد چرب شود. این بدان معنی است که کبد قادر به عملکرد طبیعی نیست.

بیماری کبد چرب در زمانی که بیش از 5 درصد چربی در کبد وجود داشته باشد ممکن است ایجاد شود. در این مقاله علائم ، دلایل ، درمان ، پیشگیری و موارد دیگر برای بیماری کبد چرب ارائه شده است.

علائم کبد چرب

پزشکان گاهی اوقات بیماری کبد چرب را بیماری خاموش می نامند. این بدان خاطر است که فرد ممکن است حتی با پیشرفت بیماری هیچ علائمی را در خود مشاهده نکند.

با این حال ، بیماری کبد چرب می تواند کبد را بزرگ کند. در صورت بروز این اتفاق ، ممکن است باعث ایجاد درد یا ناراحتی در قسمت فوقانی راست شکم ، یعنی ناحیه بین باسن و قفسه سینه شود.

علائم کبد چرب

علائم اولیه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • از دست دادن اشتها
 • احساس بیماری یا استفراغ
 • کاهش وزن
 • خستگی

انواع بیماری کبد چرب

دو نوع بیماری کبد چرب وجود دارد:

 • بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)
 • بیماری کبد چرب الکلی

بیماری کبد چرب غیر الکلی

شکل اصلی بیماری NAFLD است. در ایالات متحده ، حدود 80-100 میلیون نفر NAFLD دارند.

دو شرایط جداگانه زیر در تقسیم بندی NAFLD قرار دارد:

 • کبد چرب ساده ، یا کبد چرب غیر الکلی (NAFL)
 • استئاته هپاتیت غیر الکلی (NASH)

کبد چرب ساده

این حالت در صورت وجود چربی در کبد رخ می دهد ، اما آسیب کمی به سلولهای کبدی وارد می شود. کبد چرب ساده معمولاً به یک وضعیت پزشکی شدیدتر تبدیل نمی شود.

NASH

فردی که کبد او به وضعیت NASH دچار شده است، دارای التهاب و سلولهای کبدی آسیب دیده و همچنین چربی موجود در کبد است. NASH می تواند به یک وضعیت جدی تر مانند سرطان کبد یا سیروز مبتلا شود.

بیماری کبد چرب الکلی

افرادی که بیش از حد از الکل استفاده می کنند ممکن است به بیماری کبد چرب الکلی مبتلا شوند. همچنانکه که کبد الکل اضافی را تجزیه می کند، می تواند مواد مضر تولید کند.

این مواد مضر می تواند منجر به آسیب و التهاب سلولهای کبدی شود. این اولین مرحله از بیماری های کبدی مرتبط با الکل است و اگر شخصی مصرف الکل را متوقف کند ، ممکن است بتواند آن را به حالت قبل برگرداند. بیماری کبد چرب الکلی می تواند به هپاتیت الکلی یا سیروز تبدیل شود.

سیروز

سیروز جدی ترین مرحله بیماری کبد است. به طور معمول زمانی اتفاق می افتد که بافت اسکار جای بافت سالم کبد را بگیرد. این وضعیت می تواند منجر به نارسایی کبد شود. با پیشرفت سیروز ، علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • خارش پوست
 • کبودی یا خونریزی
 • مشکلات حافظه و سردرگمی
 • تورم در پا یا قسمت های پایین پا
 • نفخ
 • یرقان ، هنگامی که پوست و چشم های فرد زرد می شود

سیروز می تواند تهدید کننده زندگی باشد و فرد باید به پزشک مراجعه کند.

علل و عوامل ریسک

علت بیماری کبد چرب کاملاً مشخص نیست. با این حال ، ژنتیک ممکن است نقشی داشته باشد. طبق مقاله ای در ژورنال جهانی بیماری های دستگاه گوارش ، ژن های خاص ممکن است شانس ابتلا به NAFLD را تا 27٪ افزایش دهند. برخی از شرایط سلامتی می توانند خطر ابتلا به NAFLD را افزایش دهند.

علل و عوامل کبد چرب

این وضعیت شامل موارد زیر است:

 • اضافه وزن یا چاقی
 • فشار خون بالا
 • دیابت نوع 2
 • سندرم متابولیک ، که گروهی از شرایط پزشکی و ویژگیهای مرتبط با چاقی است.
 • مقاومت به انسولین

مقادیر زیاد چربی در خون فرد ، مانند کلسترول بالا و تری گلیسیرید ، همچنین می تواند در خطر ابتلا به بیماری کبد چرب نقش داشته باشد. متخصصان میزان تری گلیسیرید خون را اگر بیش از 150-199 میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) باشد ، بالا می دانند.

علل کمتر شایع بیماری کبد چرب شامل عفونت هپاتیت C ، کاهش سریع وزن و برخی تجویز داروها از جمله دیلتیازم و گلوکوکورتیکوئیدها است.

مصرف بیش از حد الکل باعث بیماری کبد چرب الکلی می شود.

کبد الکل را تجزیه می کند و آن را از بدن خارج می کند. با تجزیه الکل ، سموم مضر آزاد می شود که می تواند به سلولهای کبدی آسیب برساند و باعث التهاب شود.

درمان کبد چرب

در حال حاضر هیچ تجویز دارویی برای درمان NAFLD وجود ندارد. با این حال ، بسته به مرحله بیماری ، برخی از افراد می توانند آن را به حالت قبل برگردانند. کاهش تدریجی وزن بدن حداقل 7-10٪ می تواند فعالیت بیماری را بهبود بخشد.

با این حال ، کاهش سریع وزن می تواند NAFLD را بدتر کند. یک روش سالم برای کاهش وزن به تدریج داشتن یک رژیم متعادل و ورزش منظم است.

افرادی که به بیماری کبد چرب الکلی مبتلا هستند ، ممکن است با عدم مصرف الکل بتوانند آسیب کبدی و التهاب را برطرف کنند یا از بدتر شدن آن جلوگیری کنند. با این حال ، این سیروز را نمی توانند به حالت قبل برگردانند.

برخی از افراد ممکن است ترک الکل را بسیار دشوار بدانند ، اما پزشک می تواند در مورد چگونگی انجام این کار به روش ایمن و پشتیبانی توصیه کند.

عوارض ناشی از NASH و بیماری کبد چرب الکلی می تواند شامل سیروز و نارسایی کبدی باشد. دارو و جراحی هر دو گزینه درمانی در این مرحله هستند. نارسایی کبد ممکن است نیاز به پیوند کبد داشته باشد.

تغییر سبک زندگی و پیشگیری

ایجاد تغییر در شیوه زندگی میتواند شامل موارد زیر باشد:

در معالجه بیماری کبد چرب ضروری است.

تغییرات سبک زندگی پرهیز از الکل

 • خوردن یک رژیم متعادل
 • اندازه های کوچکتر را انتخاب کنید
 • انجام ورزش منظم

پیشگیری از چرب شدن کبد

خوردن یک رژیم متعادل و سهم های معتدل تر ممکن است به یک فرد در حفظ وزن متوسط ​​کمک کند.

غذاهایی که ممکن است به جلوگیری از پیشرفت NAFLD کمک کنند شامل سیر ، قهوه ، تره فرنگی ، مارچوبه و پروبیوتیک ها است. یک فرد باید غلات کامل را انتخاب کند و طیف وسیعی از میوه و سبزیجات را بخورد.

یک فرد باید سعی کند از غذاهایی که دارای چربیهای اشباع ، کربوهیدراتهای تصفیه شده یا قند هستند ، پرهیز کند.

به گفته محققان ، قندهای ساده ، گوشت قرمز ، غذاهای فرآوری شده و غذاهایی که فیبر کم دارند ممکن است منجر به رشد NAFLD شود.

ورزش منظم نیز مهم است. در هفته 2.5 ساعت ورزش بدنی انجام دهید. فعالیت شما باید طوری باشد که ضربان قلب را بالا ببرد ، مانند دوچرخه سواری.

فعال بودن ، حفظ وزن متوسط ​​و نوشیدن معتدل همگی می تواند به جلوگیری از بیماری کبد چرب کمک کند.

بیماری کبد چرب در دوران بارداری

کبد چرب حاد حاملگی شکل خاصی از بیماری کبد چرب است. حدود 3٪ از زنان باردار به این شکل از بیماری کبد چرب مبتلا می شوند.

علائم شامل موارد زیر است:

 • دل درد
 • از دست دادن اشتها
 • خستگی شدید
 • زردی
 • حالت تهوع

بیماری کبد چرب در دوران بارداری

هر خانمی که این علائم را در دوران بارداری خود می بیند ، باید به دنبال فوریت های پزشکی باشد.

کبد چرب حاد بارداری می تواند به طور بالقوه تهدید کننده زندگی باشد ، بنابراین تشخیص سریع و درمان ضروری است.

تشخیص کبد چرب

دانستن اینکه افراد چه موقع باید از پزشک درباره کبد چرب مشورت بگیرند کار دشواری است. زیرا بیماری کبد چرب اغلب هیچ علامتی ندارد. پزشکان، تاریخچه پزشکی ، رژیم غذایی و عادات سبک زندگی فرد را در نظر می گیرند.

آنها همچنین معاینه فیزیکی را انجام می دهند و آزمایش های دیگری را برای کمک به تشخیص بیماری کبد چرب انجام می دهند. معاینه جسمی ممکن است شامل بررسی وزن و وزن برای شناسایی شاخص توده بدنی فرد (BMI) باشد. پزشک همچنین به دنبال علائم زردی و مقاومت به انسولین و بررسی کبد بزرگ شده است.

آزمایش خون همچنین می تواند نشان دهد که آیا فرد دارای سطوح بالاتری از آنزیم های خاص کبدی است.

آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی ، سی تی اسکن یا MRI می توانند به شناسایی چربی موجود در کبد یا سایر علائم بیماری کبد چرب کمک کنند.

پزشک ممکن است بیوپسی انجام دهد. بیوپسی شامل قرار دادن سوزن به کبد و از بین بردن یک نمونه جزئی از بافت است. سپس یک تکنسین آزمایشگاهی برای بررسی بیماری ، بافت را معاینه می کند. این روش جزئی از یک بی حسی موضعی برای بی حس کردن این ناحیه استفاده می کند.

کلیات کبد چرب

شایع ترین عوامل خطر بیماری کبد چرب مربوط به چاقی و اضافه وزن است. انجام اقدامات لازم برای کاهش وزن از طریق رژیم و ورزش می تواند خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را کاهش دهد.

این همچنین می تواند راهی برای برطرف کردن آسیب کبدی یا متوقف کردن پیشرفت بیماری باشد. هنگامی که بیماری کبد چرب بیشتر پیشرفت کرد ، پزشکان درمان آن را دشوارتر می دانند. با این حال ، کبد در ترمیم خود بسیار مناسب است و دارو و جراحی ممکن است گزینه هایی برای درمان باشد.

نتیجه گیری

NAFLD و بیماری کبد چرب الکلی هنگام ایجاد چربی در کبد رخ می دهد. این پدیده می تواند باعث شود که کبد عملکرد درست خود را از دست بدهد.

اگرچه بیماری کبد چرب اغلب بدون علامت است ، اما برخی از علائم آن که باید مراقب آن بود شامل کاهش وزن ، کاهش اشتها و خستگی است.

اگر بیماری پیشرفت کند و به سیروز تبدیل شود ، فرد ممکن است زردی ، خارش و تورم را تجربه کند.

علت بیماری کبد چرب ناشناخته است ، اما برخی شرایط بهداشتی ممکن است در پیشرفت آن نقش داشته باشد.

درمان کبد چرب ساده نیست ، اما فرد می تواند با حفظ وزن متوسط ​​، ورزش منظم و استفاده نکردن از الکل بیش از حد ، از بیماری کبد چرب جلوگیری کند.

اگر فردی علائم بیماری کبد چرب را تجربه کرد ، باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *