مقالات

کاهش استرس و فشار خون و 7 روش کاربردی آن

کاهش استرس

میان استرس و مشکلات فشار خون ارتباطی بسیار نزدیک است که در این مطلب با اشاره به چیستی استر و عوامل ایجاد کننده آن، راهکارهایی کاربردی جهت کاهش استرس و فشار خون بیان نموده‌ایم.با ما در این مطلب از رسپینامد همراه باشید.

کلیه تغییرات مثبت و منفی در پیرامون ما می‌تواند سبب ایجاد استرس شود. در واقع می‌توان، استرس را واکنشی طبیعی از طرف بدن در مقابله با تغییرات معرفی نمود. از طرفی استرس می‌تواند سبب ایجاد فشار خون و ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی شود.

استرس را می‌توان یک کشف جدید بیولوژیکی در عصر فعلی دانست. در اواخر دهه 1950 میلادی هانس سیلو (Hans Selye) که یک متخصص غدد بود این واژه را کشف نمود. قطعا علائم مرتبط با استرس از زمان‌های قبل وجود داشته است، اما این کشف سبب شد تا تحقیقات بسیار بیشتری روی این موضوع انجام شود. در نتیجه راهکارهایی برای مقابله با استرس منفی نیز پیدا شد. توجه داشته باشید که استرس، ذاتا کلمه‌ی منفی نیست چراکه اخبار خوش نیز قدرت ایجاد استرس در وجود افراد را دارند. اگرچه همواره از آن به عنوان یک عامل منفی برای بدن و روح در نظر گرفته می‌شود.

نوع منفی استرس عبارت است از استرسی که بدون هیچ تسکینی ادامه یافته و سبب ایجاد پریشانی در حال یک فرد شود. علائمی که در این صورت شاهد آن خواهیم بود عبارتند از: سردرد، ناراحتی معده، فشار خون بالا، درد قفسه سینه و همچنین ایجاد اختلا در خواب فرد. در ادامه این مطلب به بررسی تاثیرات بیشتری که استرس بر بدن افراد میگذارد پرداخته‌ایم، همچنین 7 راه موثر برای کاهش استرس و فشار خون را بیان نموده‌ایم. پس اگر از استرس رنج میبرید حتما در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

استرس چیست

تأثیرات مخرب استرس بر بدن

توجه داشته باشید که تجربه اضطراب‌های منفی به مدت طولانی قادر به ایجاد تاثیرات مخرب بر اعضای مختلف بدن شما می‌باشند. قطعا اگر به تاثیرات بسیار منفی استرس بر سلامت جسمانی و روحی خود واقف باشید، سریعا شروع به ریشه یابی و از بین بردن آن خواهید کرد. حتما توجه داشته باشید، این واکنش‌ها هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی قادر به آسیب زدن به شما هستند. از نمونه آثار مخرب فیزیکی استرس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-سردرد از نتایج استرس بالا

سردرهای تنشی را می‌توان یکی از عوارض استرس دانشت، تنشی که اغلب در عضلات قسمت بالایی پشت و گردن خود احساس خواهید کرد. توجه داشته باشید که در صورت ادامه‌دار بودن این حالت، می‌توانید درگیر دردهای وخیم میگرنی نیز شوید.

2-با استرس بالا، مشکلات وزنی پیدا خواهید کرد

تحقیقات نشان داده است که خیلی از افراد در زمان های مضطرب بودن، برای رها شدن از فکر و خیال به خوردن پناه می‌برند. اگر توجه نمایید قطعا در بین اطرافیان خود چنین افرادی را دیده‌اید. از طرفی دیگر استرس سبب می‌شود تا سوخت و ساز بدن شما به شدت کاهش یابد، پس در نتیجه اضافه وزن را برای شما به همراه خواهد داشت. در گروهی دیگر این حالت دقیقا برعکس می‌باشد و شاهد لاغری بی دلیل در آنها هستیم.

مشکلات مربوط به وزن در افزایش استرس

3- ضعف سیستم ایمنی

تضعیف چشمگیر سیستم ایمنی بدن شما در تجربه طولانی مدت استرس از دیگر مشکلاتی است که برایتان ایجاد خواهد شد. در نتیجه با هر بیماری هرچند کوچک، بدن شما دچار مشکلات بسیار بزرگی می‌شود در نتیجه پیشنهاد می‌نماییم حتما منبع اضطراب را در خود پیدا کرده و آن را رفع نمایید.

4-معده درد ناشی از استرس

سیستم گوارشی، معده و روده‌ها را از قسمت‌های بسیار تحریک پذیر بدن می‌توان دانست. در زمان استرس هورمون‌هایی در بدن شما ترشح می‌شوند که از هضم صحیح غذا جلوگیری می‌نمایند. در نتیجه سیستم گوارشی آسیب بسیار مخرب و جدی خواهد خورد.

4- مشکلات مربوط به معده

دستگاه گوارش، معده و روده از جمله قسمت هایی از بدن هستند که به شدت نسبت به استرس تحریک پذیرند. هورمون هایی که در زمان مضطرب بودن در بدن شما ترشح می شوند، مانع از هضم غذا شده و از همین رو آسیب‌های شدید و مخربی را به این دستگاه وارد می کنند.

5- درد در قسمت فک و آرواره‌ها

خیلی از افراد در هنگام نگرانی‌ها دندان‌های خود را روی هم فشار می‌دهند، که این امر منجر به ساییدن دندان‌ها شده و در صورت استمرار ضعف لثه، شکستگی دندان و درد فراوان را به دنبال دارد. این واکنش ممکن است در خواب اتفاق افتاده و فرد تنها از درد فک و آرواره رنج ببرد، بی آن که دلیلش را بداند.

6- فشار خون

فشار خون را می‌توان از مخرب‌ترین تاثیرات استرس‌های طولانی مدت دانست، در اثر ترشح هورمون‌های استرس فعالیت‌های قلب افزایش پیدا می کند که این امر در طولانی مدت می تواند منجر به تنگی و سفتی عروق شود. در نتیجه فشار خون بالا رفته و حمله قلبی یا مغزی می تواند از نتایج مرگبار آن باشد. این سخنان تلخ است اما واقعیت… به آسانی با کنترل و مهار نگرانی‌ها و اضطراب های خود می توانید از تمام این تلخی‌ها دور باشید.

همانطور که پیشتر گفتیم استرس علاوه بر تأثیرات منفی بر جسم شما، برای روح نیز به شدت مخرب است. افسردگی ، بی خوابی ، کاهش میل جنسی و خیلی از بیماری‌های روحی و روانی دیگر، همگی در نتیجه داشتن ترس و نگرانی‌های منفی و پی در پی است.

اگر از افرادی هستید که فشار خون بالایی دارید پیشنهاد میکنیم حتما در منزل یک دستگاه فشارسنج داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید فشار خود را کنترل نمایید.

برای کاهش استرس تلاش کنید

حال که با مشکلاتی که این دغدغه ها می تواند برای جسم و روح شما به وجود بیاورد آشنا شدید، وقت آن رسیده تا با آن مقابله کنید. تمام تلاش خود را بکنید تا خود را از هرگونه اضطراب رها سازید. البته ناگفته نماند بیشتر اوقات افراد برای رهایی از استرس دست به درمان‌هایی می زنند که خود آن روش درمانی، مشکلاتی را برای آن‌ها به وجود می‌آورد. برای مثال روی آوردن به زیاده خوری، الکل، مصرف مواد مخدر، مصرف داروهای اعتیاد آور، روابط نامشروع و حتی خرید‌های غیر ضروری و بیهوده، همگی از جمله روش هایی هستند که بعضی از افراد برای مقابله با اضطراب خود به آن‌ها پناه می برند و قطعاً آن‌ها تأثیراتی به مراتب بدتر از استرس به جای می‌گذارند.

با استرس خود مقابله کنید

7 راه برای کاهش استرس

از میان نتایج مخربی که استرس بر بدن انسان می‌گذارد، افزایش فشار خون از همگی مخرب‌تر و جدی‌تر است. این بیماری فشار خون است که بر قلب و دیگر ارگان‌های بدن می‌تواند تأثیر مستقیم گذارد. با به کارگیری هفت روشی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم، هرگونه اضطراب را در خود کاهش داده و سلامت جسم و روح خود را بهبود بخشید.

1-ورزش از کاربردی‌ترین روش‌های کاهش استرس

قطعا ورزش کردن، برای از بین بردن استرس، به معنای رفتن به باشگاه‌های ورزشی، رژیم های سخت و وزنه زدن نیست، شما به راحتی و با انجام چند حرکت ورزشی ساده ولی به‌صورت منظم هم می‌توانید میزان چشمگیری از استرس خود را کاهش دهید.با توجه به ترشح هورمون اندروفین در زمان ‌هایی که ورزش می‌کنید استرس شما به شدت کاهش می‌یابد.

ورزش کردن برای کاهش استرس

2- حتما خواب کافی داشته باشید

یکی از عوارض استرس داشتن، اختلال در خواب می‌باشد، همین اختلال در خواب نیز خود سبب می‌شود تا فرد مضطرب‌تر شود. در نتیجه بهترین کار ممکن این است که برای اختلالات خواب خود چاره‌ای بیاندیشید و این مشکل را برطرف نمایید. شبها بهتر است زودتر به رختخواب بروید، از تماشا کردن تلوزیون و یا چک کردن شبکه‌های اجتماعی قبل از خواب به شدت بپرهیزید. قبل از خوابیدن، تایمی را برای آرام شدن خود در نظر بگیرید. خواب کافی برای شما بین 7 تا 8 ساعت در طول شبانه روز است.

3-برای کاهش استرس، با خانواده و دوستان وقت بگذرانید

قطعا در زمان‌هایی که استرس و تنش دارید، حمایت افراد می‌تواند به شما کمک نماید، این حمایت را می‌توانید از دوستان و خانواده خود دریافت کنید. حتما در زمان‌هایی که استرس بالایی دارید، به کسانی که شما را آرام می‌کنند پناه ببرید.

4-برای کاهش استرس بخندید

خنده از اصلی‌ترین دشمن‌های استرس است، در این جنگ شما هستید که انتخاب می‌کنید که بخندید یا استرس داشته باشید. خندین کمک می‌نماید تا سیستم ایمنی بدن شما تقویت شود در نتیجه شما بسیار آرام‌تر خواهید شد.

کاهش استرس با خندیدن

5- موسیقی گوش دهید

موسیقی‌های آرام و ملایم می‌تواند میزان اضطراب و نا آرام بودن شما را کاهش دهد. حتی برای آرام‌تر کردن ضربان قلب و پایین آوردن فشار خون نیز موسیقی آرامش بخش مؤثر است.

6- نفس عمیق بکشید

در هنگام استرس، تنفس‌های شما سریع شده و این خود باعث تنگی نفس شما می‌شود. همواره تمرین تنفس عمیق را انجام دهید تا در این لحظات خود را از تنگی نفس نجات دهید.

7- به تغذیه صحیح خود بیش‌تر از هر چیزی اهمیت دهید.

رابطه تغذیه با استرس یک رابطه‌ی مستقیم می باشد. همواره سعی کنید از غذاهای مقوی به خصوص سبزیجات و میوه‌ها استفاده کنید تا نشانه های اضطراب در خود را کاهش دهید.

کاهش استرس با تغذیه مناسب

در این مقاله با راهکارهای کاهش استرس و فشار خون، آثار مخرب آن و هفت روش مؤثری که برای کاهش آن می‌توان به کار برد آشنا شدید. دیدید که چگونه اضطراب‌های منفی می تواند فشار خون را بالا ببرد و زیان‌هایی از جمله مرگ را به دنبال داشته باشد. هرچه بیشتر از زیان‌های استرس و اضطراب منفی بر جسم و روح خود آشنا باشید، بیشتر تلاش می کنید تا آن را از بین ببرید. این دقیقاً همان چیزی است که هدف ما از این مقاله بوده است. به امید رهایی شما از هرگونه نگرانی و تنش‌های منفی و زیان بار.

2 دیدگاه در “کاهش استرس و فشار خون و 7 روش کاربردی آن

  1. عسگری گفت:

    ‘خیلی خوب بود ممنون

    1. رسپینا مد گفت:

      سلامت باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *