مقالات

کارکرد کلیه در بدن انسان به چه صورت است؟

کارکرد کلیه

کارکرد کلیه را اکثر مردم می دانند ، کارکرد اصلی کلیه ها دفع مواد زائد و مایعات اضافی از بدن است. این مواد زائد و مایعات اضافی از طریق ادرار دفع می شوند. تولید ادرار شامل مراحل بسیار پیچیده دفع و جذب مجدد است. این روند برای حفظ تعادل پایدار مواد شیمیایی بدن لازم است.

تنظیم حیاتی نمک ، پتاسیم و اسید بدن توسط کلیه ها انجام می شود. از کارکردهای دیگر کلیه این است که کلیه ها همچنین هورمون هایی تولید می کنند که بر کارکرد اندام های دیگر تأثیر می گذارند. به عنوان مثال ، هورمون تولید شده توسط کلیه ها تولید گلبول های قرمز را تحریک می کند. سایر هورمون های تولید شده توسط کلیه ها به تنظیم فشار خون و کنترل متابولیسم کلسیم کمک می کنند.

کلیه ها کارخانه های شیمیایی قدرتمندی هستند که کارکردهای زیر جزء وظایف آنها است:

 • مواد زائد را از بدن خارج می کنند
 • داروها را از بدن خارج می کنند
 • مایعات بدن را متعادل می کنند
 • هورمونهایی را تنظیم می کنند که فشار خون را تنظیم می کند
 • یک فرم فعال از ویتامین D تولید می کنند که باعث تقویت استخوان های قوی و سالم می شود
 • تولید گلبولهای قرمز خون را کنترل می کنند

در ادامه می توانید اطلاعات بیشتری در مورد کارکرد کلیه ها و نقش حیاتی آنها در حفظ عملکرد بدن پیدا کنید.

 • کلیه ها کجا هستند و چگونه کار می کنند؟
 • علل بیماری کلیه
 • تشخیص بیماری کلیه
 • درمان بیماری کلیه
 • درمان نارسایی کلیه
 • علائم هشدار دهنده بیماری کلیه چیست؟

کلیه ها کجا هستند و کارکرد آنها چگونه است؟

در بدن  انسان دو کلیه وجود دارد که هر کدام به اندازه یک مشت هستند و در دو طرف ستون فقرات در پایین ترین سطح قفسه دنده قرار دارند. هر کلیه شامل یک میلیون واحد کارکردی به نام نفرون است. نفرون از یک واحد فیلتر کننده رگ های خونی کوچک به نام گلومرول متصل به لوله توبول تشکیل شده است. هنگامی که خون وارد گلومول می شود ، فیلتر می شود و مایعات باقیمانده سپس از طریق لوله عبور می کند. در توبول ، مواد شیمیایی و آب با توجه به نیاز بدن به این مایع فیلتر شده اضافه می شود یا از آن خارج می شود ، محصول نهایی ادرار دفع شده است.

از کارکرد کلیه ها انجام یک وظیفه حیاتی یعنی فیلتر کردن خون و بازگشت به جریان خون اصلی در حدود 200 کوارت (حدودا یک لیتر) در هر 24 ساعت است. حدود دو کوارت به شکل ادرار از بدن خارج می شود و حدود 198 کوارت بازیافت می شود. ادراری که دفع می کنیم از 1 تا 8 ساعت در مثانه ذخیره شده است.

 بیماری های مزمنی که کارکرد کلیه را مختل میکند

برخی از دلایل بیماری مزمن کلیه چیست؟

بیماری مزمن کلیه به عنوان نوعی ناهنجاری کلیه یا “مارکر” مانند پروتئین در ادرار و کاهش کارکرد کلیه به مدت سه ماه یا بیشتر تعریف می شود.

دلایل زیادی برای بیماری مزمن کلیه وجود دارد. کارکرد کلیه ها ممکن است تحت تأثیر بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون بالا قرار بگیرند. برخی از بیماری های کلیوی ارثی است (در خانواده ها وجود دارد).

موارد دیگر بیماری های کلیوی مادرزادی هستند. یعنی افراد ممکن است با ناهنجاری متولد شوند که می تواند کلیه آنها را تحت تأثیر قرار دهد. موارد زیر برخی از رایج ترین انواع و دلایل آسیب کلیه است.

دیابت بیماری است که در آن بدن شما انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند از مقادیر طبیعی انسولین به درستی استفاده کند. این منجر به افزایش سطح قند خون می شود ، که می تواند در بسیاری از قسمت های بدن شما مشکل ایجاد کند. دیابت علت اصلی بیماری های کلیوی است.

فشار خون بالا یکی دیگر از دلایل عمده بیماری کلیوی و سایر عوارض مانند حملات قلبی و مغزی است. فشار خون بالا هنگامی اتفاق می افتد که نیروی خون در دیواره شریان شما افزایش یابد. وقتی فشار خون بالا کنترل می شود ، خطر عوارضی مانند بیماری مزمن کلیه کاهش می یابد.

گلومرولونفریت بیماری است که باعث التهاب واحدهای کوچک فیلتر کننده کلیه به نام گلومرول می شود. گلومرولونفریت ممکن است به طور ناگهانی رخ دهد، به عنوان مثال، پس از یک گلودرد استرپتوکوکی، و فرد ممکن است دوباره خوب شود. با این حال این بیماری ممکن است به آرامی در طول چندین سال توسعه یافته و ممکن است کاهش پیشرونده کارکرد کلیه را باعث شود.

بیماری کلیه پلی کیستیک شایع ترین بیماری کلیوی ارثی است. این ویژگی با تشکیل کیست های کلیه مشخص می شود که با گذشت زمان بزرگ می شوند و ممکن است باعث آسیب جدی کلیه و حتی نارسایی کلیه شوند. از دیگر بیماری های ارثی که کلیه ها را تحت تأثیر قرار می دهد ، می توان به سندرم آلپورت ، هایپراکسالوریای اولیه و سیستینوریا اشاره کرد.

سنگ کلیه بسیار شایع است و با عبور آن ممکن است درد شدیدی در کمر و پهلو ایجاد کند. دلایل زیادی برای ایجاد سنگ کلیه وجود دارد ، از جمله یک اختلال ارثی که باعث جذب بیش از حد کلسیم از غذاها و عفونت ادراری یا انسداد می شود. گاهی اوقات ، داروها و رژیم غذایی می توانند به جلوگیری از تشکیل سنگ مکرر کمک کنند . در مواردی که سنگها برای عبور زیاد بزرگ هستند ، ممکن است برای از بین بردن سنگها یا تجزیه آنها به قطعات کوچک که می توانند از بدن خارج شوند ، درمانهایی انجام شود.

عفونت های دستگاه ادراری وقتی میکروب ها وارد دستگاه ادراری می شوند و علائمی مانند درد و / یا سوزش هنگام ادرار و نیاز مکرر به ادرار ایجاد می کنند ، رخ می دهد. این عفونت ها اغلب مثانه را تحت تأثیر قرار می دهند ، اما گاهی اوقات به کلیه ها سرایت می کنند و ممکن است باعث ایجاد تب و درد در کمر شما شوند.

بیماری های مادرزادی همچنین ممکن است کلیه ها را تحت تأثیر قرار دهد. اینها معمولاً مشکلی دارند که وقتی کودک در رحم مادر خود رشد می کند در دستگاه ادراری رخ می دهد. یکی از رایج ترین موارد زمانی رخ می دهد که مکانیسم دریچه مانند بین مثانه و حالب (لوله ادرار) نتواند به درستی کار کند و اجازه می دهد تا ادرار به عقب (رفلاکس) به کلیه ها برگردد و باعث عفونت و آسیب احتمالی کلیه شود.

مواد مخدر و سموم نیز می توانند مشکلات کلیوی ایجاد کنند. استفاده طولانی مدت از داروهای مسکن بدون نسخه برای کلیه ممکن است مضر باشد. داروهای خاص دیگر ، سموم ، آفت کش ها و داروهای “خیابانی” مانند هروئین و کراک نیز می توانند باعث آسیب کلیه شوند

چگونه بیماری مزمن کلیه تشخیص داده می شود؟

تشخیص و درمان به موقع بیماری مزمن کلیه اصلی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری کلیه به نارسایی کارکرد کلیه است. برخی آزمایشات ساده می تواند برای تشخیص بیماری اولیه کلیه انجام شود. از جمله:

آزمایش پروتئین در ادرار. نسبت آلبومین به کراتینین (ACR)، برآورد مقدار آلبومین موجود در ادرار است. مقدار بیش از حد پروتئین در ادرار ممکن است باعث شود واحدهای فیلتر کننده کلیه شما در اثر بیماری آسیب دیده باشند. یک نتیجه مثبت می تواند به دلیل تب یا ورزش سنگین باشد ، بنابراین پزشک شما می خواهد آزمایش شما را طی چند هفته تأیید کند.

آزمایش کراتینین خون. پزشک برای محاسبه میزان فیلتراسیون گلومرولی (GFR) باید از نتایج شما همراه با سن ، نژاد ، جنسیت و سایر عوامل استفاده کند. GFR شما میزان کارکرد کلیه شما را بیان می کند.

از اهمیت ویژه ای برخوردار است که افرادی که خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیه در آنها بالا است ، این آزمایشات را انجام دهند. در صورت وجود موارد زیر خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیه در شما بالا است:

 • سن بالا
 • مبتلا به بیماری دیابت
 • فشار خون بالا
 • یک عضو خانواده داشته باشید که به بیماری مزمن کلیه مبتلا باشد
 • اگر شما یک آمریکایی آفریقایی تبار ، اسپانیایی تبار ، آسیایی و جزیره اقیانوس آرام یا سرخ پوست امریکایی هستید

اگر در یکی از این گروه ها هستید یا فکر می کنید احتمال ابتلا به بیماری کلیوی در شما افزایش یافته است ، از پزشک خود درخواست یک آزمایش کنید.

آیا بیماری کلیه می تواند با موفقیت درمان شود؟

بسیاری از بیماری های کلیه با موفقیت درمان می شوند. کنترل دقیق بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون بالا می تواند به جلوگیری از بیماری کلیوی کمک کرده و یا از بدتر شدن آن جلوگیری کند. سنگ کلیه و عفونت های دستگاه ادراری معمولاً با موفقیت قابل درمان هستند. متأسفانه هنوز دلایل دقیق برخی بیماری های کلیوی ناشناخته است و هنوز درمان های خاصی برای آنها در دسترس نیست. گاهی اوقات ، بیماری مزمن کلیه ممکن است به نارسایی کلیه تبدیل شود ، که به دیالیز یا پیوند کلیه نیاز دارد. درمان فشار خون بالا با داروهای ویژه ای به نام مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) اغلب به کند شدن پیشرفت بیماری مزمن کلیه کمک می کند. تحقیقات زیادی برای یافتن درمان موثرتر برای همه بیماریهایی که می توانند باعث بیماری مزمن کلیه شوند در حال انجام است.

 

نارسایی کلیه چگونه درمان می شود؟

نارسایی کلیه ممکن است با همودیالیز ، دیالیز صفاقی یا پیوند کلیه درمان شود. درمان با همودیالیز (کلیه مصنوعی) ممکن است در یک واحد دیالیز یا در خانه انجام شود. درمان های همودیالیز معمولاً سه بار در هفته انجام می شود. دیالیز صفاقی معمولاً هر روز در خانه انجام می شود. دیالیز صفاقی دوچرخه سواری مداوم نیاز به استفاده از دستگاه دارد در حالیکه دیالیز صفاقی مداوم این کار را نمی کند. یک متخصص کلیه می تواند رویکردهای مختلف را توضیح دهد و به بیماران کمک کند تا بهترین روش درمانی را برای خود و خانواده خود انتخاب کنند.

پیوند کلیه از موفقیت بالایی برخوردار است. کلیه ممکن است ناشی از کسی باشد که فوت کرده است یا یک اهدا کننده زنده است که ممکن است از اقوام ، دوست یا احتمالاً یک غریبه باشد و کلیه را به هر کسی که نیاز به پیوند دارد اهدا کند.

علائم هشدار دهنده کاهش کارکرد کلیه

علائم هشدار دهنده بیماری کلیه چیست؟

بیماری کلیه معمولاً هر دو کلیه را درگیر می کند. اگر توانایی کلیه در تصفیه خون توسط بیماری آسیب جدی ببیند ، ممکن است مواد زائد و مایعات اضافی در بدن جمع شوند. اگرچه بسیاری از اشکال بیماری کلیه تا اواخر دوره بیماری علائمی ایجاد نمی کند ، شش علامت هشدار دهنده بیماری کلیوی وجود دارد:

 • فشار خون بالا
 • خون و / یا پروتئین در ادرار
 • آزمایش خون کراتینین و نیتروژن اوره خون (BUN) ، خارج از حد طبیعی. BUN و کراتینین ضایعاتی هستند که با کاهش کارکرد کلیه در خون شما جمع می شوند
 • میزان فیلتراسیون گلومرولی (GFR) کمتر از 60. GFR اندازه گیری کارکرد کلیه است.
 • تکرر ادرار ، به ویژه در شب ؛ ادرار سخت یا دردناک
 • پف دور چشم ، تورم دست و پا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *