مقالات

کارکرد مغز انسان چگونه است؟

کارکرد مغز

همه ما به طور کلی می دانیم که تفاوت اصلی بین گونه بشر با سایر گونه‌ها در نوع کارکرد مغز انسان است. یکی از جنبه‌های عمده‌ای که می‌توان به سادگی این تفاوت را درک کرد در مبحث یادگیری است. انسان از زمان خلقت تا به امروز پیشرفت‌های بسیاری داشته است، پیشرفت‌هایی که نه تنها زندگی خود را تحت تاثیر قرار داده است، بلکه همه طبیعت را درگیر تغییرات عمده کرده است.

این توانایی درگیر کردن سایر گونه‌های طبیعی و حیوانی چیزی است که در هیچ یک از موجودات دیگر دیده نمی‌شود، از این رو به نوعی می‌توان انسان را برترین موجود روی کره زمین دانست. اما این برتری ناشی از چیست؟

در ادامه قصد داریم کارکرد مغز انسان را از جنبه یادگیری نگاه کنیم. وقتی بتوانیم با نوع توانایی و عملکرد مغز انسان در بخش یادگیری آشنا شویم کم کم می‌توانیم روش‌های عملی‌تر و کاربردی‌تری برای سیستم آموزشی پیدا کنیم تا یادگیری سریع‌تر و عمیق‌تر اتفاق بیفتد.

کارکرد مغز انسان در مقایسه با حیوانات

مسلما تا کنون چندین بار فیلم‌های مستند حیوانات را دیده اید. این فیلم‌ها که به شکل آیینه‌ای از زندگی حیوانات برای ما هستند به خوبی نشان می دهند که این موجودات از زمان تولد تا زمان مرگشان از روش‌های خاص و مختص به خودشان استفاده می کنند.

میمون‌ها به زندگی گروهی علاقه خاصی دارند و در این زندگی گروهی، هر کدام از آن‌ها دارای مرتبه خاصی است. اما وقتی یک میمون کودک تازه متولد شده به این گروه اضافه می‌شود، هیچکس به او توضیح نمی‌دهد که باید چگونه در گروه زندگی کند و چه جایگاهی در اینجا دارد. خود نوزاد میمون می‌تواند به سرعت جایگاه خود را پیدا کرده و بر اساس ویژگی‌های جایگاه خود رفتار کند.

 

حال به رفتار نوزاد انسان در هنگام تولد دقت کنید. این نوزاد حتی از بیان و نشان دادن نیاز خود عاجز است. در حالی که بچه آهو بلافاصله باید بتواند بعد از تولد روی پای خود بایستد و همپای مادرش آماده فرار باشد.

بنابراین با توجه به مطالب گفته شده به خوبی اولین و عمده‌ترین تفاوت کارکرد مغز انسان با حیوانات کشف می‌شود، تفاوتی که کمتر به آن پرداخته می‌شود و عموما آن را از یاد می بریم.

 

کارکرد مغز انسان در مقایسه با حیوانات

واقعیت مغز حیوانات

حیوانات هنگام تولد نسبت به انسان از مغزهای پیشرفته‌تری برخوردار هستند. به بیان بهتر مغز انسان با توانایی نزدیک به صفر متولد می‌شود و چندان نیروی غریزی خاصی را پشتیبانی نمی‌کند، اما مغز حیوانات بسته به شرایط زندگی آن‌ها آماده است از همان لحظه اول درست مانند یک حیوان چند ساله رفتار کند.

این واقعیت شاید کمی تعجب برانگیز باشد. احتمالا تا امروز فکر می‌کردیم مغز انسان رقیبی ندارد و حتی تصور نمی‌کردیم برای لحظاتی با حیوانات برابری داشته باشیم، چه برسد به این که بخواهیم قبول کنیم ابتدای شروع فعالیت و کارکرد مغز انسان نسبت به حیوانات بسیار ضعیف‌تر بوده است.

جنبه یادگیری در کارکرد مغز انسان

برای درک موضوع گفته شده در بالا بهتر است موضوع را از آخر به اول نگاه کنیم. وقتی توانایی ذهنی یک حیوان چند ساله با نوزاد همانگونه برابری دارد، یعنی یک جای کار این ذهن درست نیست و در جایی ضعف عمده دارد.

این اتفاقی است که ما در کارکرد مغز انسان نمی‌بینیم. به هیچ عنوان نمی‌توانیم بگوییم یک انسان 20 ساله ذهنی برابر با نوزاد تازه متولد شده دارد. این نشان می‌دهد که عملکرد مغز انسان راهی جدا از حیوانات را پیش گرفته است تا نه تنها ضعف اولیه خود را پوشش دهد بلکه پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

 

کارکرد مغز انسان به صورتی است که با کمترین توانایی‌های ذاتی زاده می‌شود، حتی توانایی‌هایی مانند صحبت کردن و برقراری ارتباط را درست برعکس چیزی که فکر می‌کنیم، به شکل ذاتی ندارد.

اما مغز انسان به ازای تمام این توانایی‌های ذاتی که ندارد، برای پوشش نقطه ضعف خود یک توانایی عمده و بزرگ دارد. توانایی که در سایر گونه‌ها وجود ندارد و اگر وجود داشته باشد، بسیار ضعیف و غیر کارآمد است. این توانایی در کارکرد مغز انسان، توانایی یادگیری است.

اصلی‌ترین و عمده‌ترین تفاوت پیشرفت انسان

توانایی یادگیری اصلی‌ترین و عمده‌ترین دلیل تفاوت و پیشرفت انسان نسبت به سایر حیوانات شده است. انسان با فوق العاده‌ترین توانایی یادگیری در کارکرد مغز انسان به دنیا می آید. اما همه چیز به همین سادگی نیست.

وقتی به اعمال عادی و روزمره خود نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که کارکرد مغز انسان در یادگیری، فرایند پیچیده‌ای را در پیش می‌گیرد. کارهایی مثل راه رفتن و حرف زدن و خوردن و … از جمله اعمالی است که کمتر به آن‌ها فکر می‌کنیم و معمولا آن را به بخش غیر ارادی مغز می‌سپاریم، در حالی که تمام این اعمال روزی یادگرفته شده است و برای یادگیری آن تلاش کرده‌ایم.

حال چگونه این یادگیری تبدیل به بخشی از اعمال غیر ارادی ما می‌شود؟ پاسخ به این سوال می‌تواند گام موثری در بهبود یادگیری داشته باشد.

جنبه یادگیری در کارکرد مغز انسان

عادت‌ها و تاثیر آن بر کارکرد مغز انسان و یادگیری

یکی از بزرگترین قابلیت‌های کارکرد مغز انسان در یادگیری این است که مغز انسان این توانایی را دارد که بتواند بدون این که قسمت خودآگاه مغز را درگیر کند، کارهایی را صورت دهد.

به بیان راحت‌تر بهتر توانایی و کارکرد مغز انسان به شکل عمومی توسط دو بخش خودآگاه و ناخودآگاه صورت می‌گیرد. یادگیری یک عمل، زمانی به شکل کامل صورت می‌گیرد که آن عمل از ذهن خودآگاه به ذهن ناخودآگاه انسان راه پیدا کند.

به طور مثال یک تایپیست می‌داند و یاد گرفته است که چگونه سرعت تایپ بالایی داشته باشد، انواع تاکتیک‌های آن را فراگرفته است و از طریق این تکنیک‌ها سرعت خود را بالا برده است.

اما نکته جالب اینجاست که این تایپیست هنگام تایپ یک مطلب به هیچ عنوان به این تکنیک‌ها فکر نمی‌کند و تنها به مطلبی که تایپ می‌کند فکر می‌کند. حال اگر او بخواهد به تکنیک تایپ در این بین فکر کند، مسلما سرعت پایین‌تری خواهد داشت و آن سرعت بهینه را از دست خواهد داد.

تفاوت یادگیری نوین و سنتی

فرق بین یادگیری سنتی با نوین نیز در همین بخش خودآگاه و ناخودآگاه مغز قرار دارد. در یادگیری سنتی بدون توجه به کارکرد مغز انسان تلاش می‌شد اطلاعاتی به مخاطب یا دانش آموز داده شود و در روزی معین این اطلاعات مورد بازخواست قرار می‌گرفت و نشان یادگیری این بود که دانش آموز بتواند این اطلاعات را عینا پیاده کند.

اما در آموزش نوین این داستان مد نظر قرار گرفته است که یادگیری به بخش ناخودآگاه ذهن انسان رسوخ کند و این امکان‌پذیر نیست مگر با توجه به بخش عادت در کارکرد مغز انسان.

آموزش و تحصیلات

همه ما دوران ابتدایی به خصوص چند سال اول تحصیل را به نوعی پایه‌ای‌ترین و اصلی‌ترین آموزش‌های زندگی خودمان می‌دانیم. اما این به دلیل اینکه تحصیلات اولین نوع آموزشی که ما با مفهوم یادگیری درگیر شده‌ایم نبود، بلکه دلیل اصلی این تاثیرگذاری این است که ما در این سال‌ها چیزهایی را فرا گرفته‌ایم که ناچار به استفاده از آن بوده‌ایم.

ما باید نوشتن و خواندن و چند عمل ریاضی را همیشه انجام دهیم و از آن استفاده کنیم. این استفاده باعث شد که آموزش به مرحله عادت برود و این گونه به مرحله یادگیری کامل در این زمینه رسیده‌ایم. اما هرچه آموزش بیشتر رو به جلو پیش رفت از قسمت عملی آن کم‌تر شد و بیشتر رنگ و بوی تئوری به خود گرفت. این معضلی است که هنوز هم گریبان سیستم آموزشی را گرفته است.

بهترین نوع یادگیری برای محصلین در هر پایه تحصیلی

با توجه به کارکرد مغز انسان، بهترین نوع یادگیری و آموزش برای محصلین در هر پایه تحصیلی این است که آموزش را برای آن‌ها کاربردی کنیم.

کاری کنیم که این آموزش مورد استفاده قرار بگیرد و آن‌ها ناچار به استفاده مکرر از آن باشند. همان زمانی که یک آموزش به جنبه عمل پا می‌گذارد، در ذهن انسان رسوخ می‌کند و ذهن ناخودآگاه انسان مسئولیت اجرای آن را برعهده می‌گیرد.

اما این که چگونه یک آموزش را برای دانش آموزش خود بر اساس کارکرد مغز انسان عملی کنیم، بیشتر بستگی به معلم و تعلیم دهنده آن دارد.

یک معلم و استاد باید فراتر از کتاب بیندیشد و کتاب درسی را تنها کمکی در مسیر آموزش ببیند. معلم خلاق می‌تواند مثال هایی از آموزش داده شده در دنیای واقعی پیدا کند و از این طریق از دانش آموزهای خود بخواهد که به این نمادهای واقعی دقت کنند و سعی کنند از آن‌ها در مسیر زندگی استفاده ببرند.

عادت و تاثیر آن بر کارکرد مغز انسان و یادگیری

تاثیر خواب بر قدرت یادگیری و کارکرد مغز

خواب شبانه بویژه در زمان‌هایی که مشغول یادگیری موضوع جدیدی هستید، می‌تواند بازدهی ما را در یادگیری به شدت افزایش دهد. به علاوه چرت زدن نیز می‌تواند همانند یم خواب کامل در شب ،تاثیر بسزایی در یادگیری ما داشته باشد. خواب کافی کمک می‌کند قدرت جذب اطلاعات جدید در مغز به شدت افزایش یابد.

در حالیکه بی‌خوابی یا بد خوابی می‌تواند تاثیر بسیار منفی در یادگیری داشته باشد از این رو باید دلیل بی‌خوابی بررسی شده و درمان‌های بی خوابی مورد استفاده قرار گیرند. بی‌خوابی قدرت ریسک افراد را کاهش می‌دهد و تمایل افراد به عادات قدیمی را افزایش می‌دهد. همچنین بی‌خوابی بر جسم ما تاثیر منفی داشته و موجب ایجاد احساس خستگی مفرط در بدن می‌شود. اما مهم‌ترین و اصلی‌تری دلیل بی‌خوابی و بدخوابی روی یادگیری است و براساس تحقیقات تا 40 درصد یادگیری را کاهش می‌دهد.

نتیجه گیری و جمع بندی

اصلی‌ترین بحث در یادگیری و کارکرد مغز انسان این است که بتوانیم مباحث آموزشی را به مرحله عمل در بیاوریم. مرحله عمل به این معنی نیست که با نشان دادن چند عکس یا اجرای یک آزمایش کار را تمام کنیم.

بهترین نوع عمل این است که نمادی از دنیای واقعی و جامعه‌ای که روزانه با آن سروکار داریم برای دانش آموز خود پیدا کنیم. این گونه دانش آموز ناچار است این آموزش را یاد بگیرد و آن را به مرحله عمل دربیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *