مقالات

کارکرد لوزالمعده در بدن چگونه است؟

کارکرد لوزالمعده

لوزالمعده یا پانکراس عضوی است که در شکم قرار دارد. این ماده در تبدیل غذای مصرفی ما به سوخت سلول های بدن نقش اساسی دارد. پانکراس دو عملکرد اصلی دارد: یک عملکرد برون ریز که به هضم غذا کمک می کند و یک عملکرد غدد درون ریز که قند خون را تنظیم می کند. در این مقاله از تیم تحریریه فروشگاه تجهیزات پزشکی رسپینامد می خواهیم درباره کارکرد لوزالمعده صحبت کنیم.

از لوزالمعده چه میدانید؟

لوزالمعده عضوی شکمی است که در پشت معده، سمت چپ قرار دارد و توسط اعضای دیگر از جمله طحال، کبد و روده کوچک احاطه شده است. لوزالمعده حدود 6 اینچ (15.24 سانتی متر) طول دارد و اسفنجی است. قسمت پهن آن به نام سر لوزالمعده به سمت مرکز شکم قرار گرفته است. سر پانکراس در مقطعی قرار دارد که معده با قسمت اول روده کوچک برخورد دارد. یعنی جایی که معده غذای هضم شده را در روده تخلیه می کند و پانکراس آنزیم های گوارشی را در این محتویات آزاد می کند. قسمت مرکزی پانکراس گردن نامیده می شود. انتهای نازک، دم نامیده می شود و به سمت چپ مایل است.

چندین رگ خونی اصلی لوزالمعده را احاطه کرده اند. شریان مزانتریک فوقانی یا سرخرگ روده بندی بالایی، رگ مزانتریک فوقانی، ورید پورتال یا سیاهرگ دروازه ای و محور سلیاک، خون را به لوزالمعده و سایر اندام های شکمی می رسانند.

پانکراس چیست؟

تقریباً تمام پانکراس (95٪) از بافت برون ریز تشکیل شده است که آنزیم هایی برای هضم غذا تولید می کند. باقیمانده بافت لوزالمعده از سلول های غدد درون ریز به نام جزایر لانگرهانس تشکیل شده است. این خوشه سلول ها مانند انگور به نظر می رسند و هورمون انسولین تولید می کنند که قند خون را تنظیم می کند و ترشحات لوزالمعده را تنظیم می کند.

بیشتر بخوانید : 19 خوراکی مفید برای هضم غذا

عملکرد لوزالمعده

کارکرد لوزالمعده سالم ، بدین صورت است که مواد شیمیایی را در مقادیر مناسب و در زمان مناسب برای هضم غذاهایی که می خوریم تولید می کند.

گفتیم لو ازالمعده غده ای درون ریز و برون ریز است. عملکرد برون ریز پانکراس حاوی غدد برون ریز است که آنزیم‌های مهم هضم را تولید می کند. این آنزیم ها شامل تریپسین و کیموتریپسین برای هضم پروتئین ها هستند. آمیلاز برای هضم کربوهیدرات ها و لیپاز برای تجزیه چربی ها. وقتی غذا وارد معده می شود، این آنزیم ها در سیستم مجاری آزاد می شوند که در مجرای اصلی لوزالمعده به اوج خود می رسند.

مجرای لوزالمعده به مجرای صفراوی مشترک می پیوندد و آمپول واتر را تشکیل می دهد که در قسمت اول روده کوچک قرار دارد و دوازدهه نامیده می شود. مجرای صفراوی مشترک، از کبد و کیسه صفرا نشات می گیرد و آب قلیایی به نام صفرا تولید می کند. این صفرا که در دوازدهه آزاد می شود به بدن کمک می کند تا چربی ها ، کربوهیدرات ها و پروتئین ها را هضم کند.

عملکرد غدد درون ریز لوزالمعده از سلول هایی (جزایر لانگرهانس) تشکیل شده است که هورمون های مهم را مستقیماً در جریان خون ایجاد و آزاد می کند. دو مورد از هورمون های اصلی لوزالمعده؛ انسولین که در کاهش قند خون و گلوکاگون برای افزایش قند خون عمل می کنند. حفظ سطح مناسب قند خون برای عملکرد اندام های کلیدی از جمله مغز، کبد و کلیه ها بسیار مهم است.

اگر بخواهیم کارکرد لوزالمعده را به صورت خلاصه و ساده بیان کنیم، باید بگوییم لوزالمعده چربی، کربوهیدرات و پروتئین ها را هضم می کند و سطح قندخون بدن را تنظیم می کند.

بیماری های لوزالمعده

سه بیماری مرتبط با لوزالمعده، پانکراتیت، سرطان لوزالمعده و دیابت هستند. پانکراتیت به دو صورت حاد و مزمن است. پانکراتیت حاد التهاب ناگهانی است که مدت کوتاهی ادامه دارد. که می تواند از ناراحتی خفیف تا بیماری شدید و تهدید کننده زندگی باشد. بیشتر افراد مبتلا به پانکراتیت حاد پس از انجام درمان صحیح کاملاً بهبود می‌یابند. در موارد شدید، پانکراتیت حاد می تواند باعث خونریزی، آسیب جدی به بافت دستگاه گوارش، عفونت و کیست شود. پانکراتیت شدید همچنین می تواند به سایر اندام،های حیاتی مانند قلب، ریه،ها و کلیه،ها آسیب برساند. پانکراتیت مزمن التهاب طولانی مدت است. این اغلب بعد از یک دوره پانکراتیت حاد اتفاق می افتد.

سرطان لوزالمعده چهارمین علت شایع مرگ سرطان در مردان و پنجمین مورد در زنان است. سرطان لوزالمعده در برابر بسیاری از درمان های استاندارد از جمله شیمی درمانی و پرتودرمانی مقاوم است. این سرطان موذیانه رشد می‌کند و در ابتدا علائمی ایجاد نمی کند.

سرطان پانکراس

دیابت عارضه نسبتاً شایع پانکراتیت مزمن است. حدود 50 درصد افراد مبتلا به پانکراتیت مزمن به دیابت مبتلا می شوند. پانکراتیت با تأثیر بر میزان انسولین تولید شده در بدن، باعث دیابت می،شود. در نتیجه، دیابت به عنوان پیامدهای پانکراتیت ممکن است به تزریق انسولین نیاز داشته باشد.

حتماً بخوانید : هر آنچه که لازم است در مورد دیابت بدانیم

عواملی که سلامتی پانکراس را به خطر می اندازد؟

استعمال دخانیات در حال حاضر مهمترین عامل خطرناک برای بیماریهای پانکراس است و به دنبال آن چاقی، استفاده زیاد از الکل، توتون و تنباکو است. مصرف زیاد الکل نسبت به سرطان لوزالمعده، تأثیرات بیشتری در خطر پانکریت حاد و پانکریت مزمن دارد.

آیا می دانید پانکراس شما همانطور که باید ، عمل می کند؟

لوزالمعده عضوی حیاتی است که نقش مهمی در هضم و تولید هورمون دارد. وقتی بیماری به پانکراس حمله می کند، می تواند ناکارآمد شود و دیگر به درستی کار نکند. دانستن اینکه لوزالمعده چه کاری انجام می دهد، رایج ترین بیماری هایی که بر لوزالمعده تأثیر می گذارند و این بیماری ها چه علائمی را ایجاد می کنند، برای کنترل عملکرد پانکراس مهم هستند. زمانی که لوزالمعده شما به درستی کار نمی کند، دانستن علائم، می تواند کمک کند تا تشخیص دهید به بیماری پانکراس مبتلا هستید یانه.

بیشتر بخوانید : سرطان معده چیست و علائم آن چگونه است؟

علائم شایعی که نشان دهنده عملکرد نامناسب پانکراس است شامل: درد شدید بالای شکم، اسهال، حالت تهوع، استفراغ، نفخ ، تب، افزایش ضربان قلب، در پانکرایت مزمن، کاهش وزن بدون دلیل، سوتغذیه، تشدید دیابت است. و در نوع پیشرفته بیماری لوزالعمده که همان سرطان پانکراس است علایمی مانند زردی، کاهش وزن، اسهال و استفراغ شدید، درد شکم، لخته های خون بی دلیل بروز می کند.

برای بهبود عملکرد لوزالمعده چه باید کرد؟

داشتن یک رژیم غذایی قلیایی، نوشیدن آب معدنی، استفاده از طب سوزنی، مصرف گیاهان، ماساژ شکمی، مصرف مکمل های غذایی، مراقبه، رعایت کردن رژیم کم چرب، حداقل نیم ساعت پیاده روی روزانه تاثیر زیادی در بهبود کارکرد لوزالعمده دارد. مصرف سبزیجات و مصرف میوه بیشترین میزان محافظت در برابر بیماری های پانکراس را فراهم می کنند. مصرف سبزیجات در برابر پانکریت حاد و مصرف میوه در برابر سرطان از لوزالمعده محافظت می کند.

برای بهبود عملکرد لوزالعمده باید رژیم غذایی و سبک زندگی خود را تغیر دهید. رژیم غذایی قطعاً می تواند به احیا و محافظت از لوزالمعده ما کمک کند.

• مایعات کافی بخورید، بهترین حالت برای اینکه بدن شما بی آب نشود نوشیدن هشت لیوان مایعات در روز است که می تواند شامل آب، چای، قهوه و حتی آبگوشت یا سوپ باشد.

• چربی را کاهش دهید. برای افراد مبتلا به پانکریت، چربی هضم نشده در مدفوع دفع می شود و باعث مدفوع چرب و بدبو می شود که استئاتوره نامیده می شود. رژیم کم چربی می تواند به کاهش استئاتوره و دردهای شکمی مرتبط با پانکریت مزمن (التهاب لوزالمعده) کمک کند.

• از مکمل های غذایی استفاده کنید. افراد مبتلا به پانکریت مزمن اغلب کمبود ویتامین های محلول در چربی A ، D ، E و K دارند که مصرف سلنیوم و آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C را پزشکان پیشنهاد می کنند. همینطور جایگزینی آنزیم های از دست رفته لوزالمعده با مکمل های خوراکی می تواند درد را تسکین می دهد.

• از داشتن رژیم غذایی با فیبر زیاد خودداری کنید. سال‌هاست که از مزایای یک رژیم غذایی با فیبر بالا در بیماری های گوارشی و قلبی صحبت می شود، اما طبق آخرین دستاوردهای پزشکی غذاهایی که فیبر کمتری دارند پیشنهاد می شود. سبزیجات پخته شده نرم، مانند هویج، چغندر و اسفناج، فیبر کمی دارند.

• مصرف الکل و سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن یک عامل برای ایجاد سرطان لوزالمعده است که می تواند پس از پانکریت مزمن رخ دهد. نوشیدن الکل، پانکراس را در معرض خطر آسیب غیرقابل جبران قرار می دهد. در صورت آسیب دیدن سلول های تولید کننده انسولین در لوزالمعده، ممکن است به دیابت مبتلا شوید.

مواد غذایی موثر در بهبود کارکرد لوزالمعده

• لیمو میوه های ترش مانند لیمو، باعث ترشح آنزیم های مهم گوارشی از لوزالمعده می شود.

• گل همیشه بهار قرن‌ها به عنوان یک گیاه درمانی استفاده می شده است. به دلیل خاصیت ضد ویروسی، ضد التهابی و همچنین ترکیبات ضد ژنوتوکسیک، در مبارزه با سرطان بسیار موثر است.

مواد غذایی مفید برای پانکراس

• ریشه شیرین بیان درمانی عالی برای انواع اختلالات لوزالمعده است. چینی‌ها هزاران سال است که از شیرین بیان در طب سنتی خود استفاده می کنند. شیرین بیان با خواص ضد التهابی، درد و تورم پانکریت را کاهش می دهد.

• گیاه دم اسبی دارای خواص ضد دیابتی قابل توجهی است و همچنین به بازسازی لوزالمعده کمک می کند.

• هاری تاکی یا هلیله تحقیقات نشان داده است که اثرات مفیدی بر لوزالمعده و همچنین خواص مهارکننده مبارزه با سرطان دارد.

• پونه کوهی این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان های فنلی طبیعی است و دارای خواص ضد قند خون قوی است که می تواند از پس قند خون و یا عوارض طولانی مدت ناشی از دیابت برآید.

• قاصدک این علف هرز آشنا یک داروی موثر در برابر سلولهای سرطانی لوزالمعده است. دم نوش قاصدک برای دفع سموم از روده بسیار مفید است و همچنین به بازیابی بافت های آسیب دیده پانکراس کمک می کند.

• سیر نه تنها به پانکراس کمک می کند بلکه باعث تحریک قند در خون در هنگام تحریک پانکراس برای تولید مقادیر کافی انسولین می شود.

بدون شک داشتن رژیم غذایی مناسب، تغیر عادات غذایی، تغیر سبک زندگی، فعالیت بدنی روزانه و مدیریت استرس و اضطراب می تواندتاثیر زیادی در سلامت جسم ما داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *