مقالات

درباره انواع ویتامین‌ها و خواص آن‌ها بیشتر بدانید

ویتامین ها و خواص آنها

ویتامین، یک ماده آلی است که برای سلامتی طبیعی و رشد انسان ها و حیوانات لازم است. انواع ویتامین ها از جهات مختلف از سایر ترکیبات مهم بیولوژیکی مانند پروتئین ها، کربوهیدرات ها و لیپیدها متمایز هستند. اگر چه این مواد برای عملکردهای مناسب بدن ضروری هستند، اما تقریباً همه آن‌ها توسط حیوانات در مقادیر کافی سنتز می شوند، اما انواع ویتامین ها نمی توانند در مقادیر کافی برای تامین نیازهای بدن انسان سنتز شوند؛ بنابراین باید از طریق رژیم غذایی و مواد طبیعی تهیه شوند. به همین دلیل به ویتامین ها، مواد مغذی ضروری نیز گفته می شود.

ویتامین ها همچنین از نظر ترکیبات بیولوژیکی با یکدیگر تفاوت دارند. به طور کلی انواع ویتامین ها عملکردهای ماهیتی کاتالیزوری یا نظارتی دارند و واکنش‌های شیمیایی حیاتی را در سلول‌های بدن تسهیل یا کنترل می کنند. اگر یک ویتامین در رژیم غذایی وجود نداشته باشد، به درستی توسط بدن جذب نمی شود و ممکن است کمبود آن موجب یک بیماری خاص شود. ویتامین ها معمولاً با الفبا لاتین، مانند ویتامین D یا ویتامین C مشخص می شوند؛ اگرچه این ویتامین‌ها با نام های شیمیایی مانند نیاسین و اسید فولیک نیز معروف هستند. بیوشیمی به طور سنتی انواع ویتامین ها را به دو گروه ویتامین های محلول در آب و ویتامین های محلول در چربی تقسیم می کنند.

انواع ویتامین‌ها چه تاثیری بر سلامت بدن دارند؟

همانطور که گفته شد، ویتامین ها مواد مغذی ضروری هستند؛ زیرا صدها نقش در حفظ سلامتی بدن دارند. دریافت کافی انواع ویتامین ها به بهبود و تقویت سلامت بدن کمک می کند و دریافت زیاد آن‌ها می تواند آسیب و صدمات جدی به بدن وارد نماید. داشتن یک رژیم غذایی سالم بهترین روش برای دریافت مقدار کافی ویتامین ها مورد نیاز است.

بدن هر روز در حال تولید و بازسازی پوست، عضله و استخوان است. خون، مواد مغذی و اکسیژن را به اندام‌های مختلف می رساند و پیام‌رسان های شیمیایی را که از یک عضو به عضو دیگر منتقل می کند و دستورالعمل هایی را برای کمک به حفظ زندگی و سلامت شما صادر می کند؛ اما برای انجام همه این‌ها، بدن نیاز به برخی مواد اولیه مانند انواع ویتامین ها دارد. حداقل 30 ویتامین و مواد معدنی، اجزای رژیم غذایی هستند که بدن شما به آن‌ها احتیاج دارد، اما نمی توانند به تنهایی به میزان کافی آن‌ها را تولید کند. ویتامین ها و مواد معدنی از مواد مغذی ضروری به حساب می آیند، هماهنگی آن‌ها با یکدیگر صدها نقش را در بدن تکمیل می کند.

بیشتر بخوانید : 19 خوراکی مفید برای هضم غذا

خواص ویتامین ها

این مواد به تقویت استخوان ها، بهبود زخم ها و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند. آن‌ها همچنین غذا را به انرژی تبدیل کرده و آسیب سلولی را ترمیم می کنند. ویتامین ها معمولاً با الفبا لاتین، مانند ویتامین D یا ویتامین C مشخص می شوند، اگرچه این ویتامین ها با نام های شیمیایی مانند نیاسین و اسید فولیک نیز معروف هستند. بیوشیمی به طور سنتی انواع ویتامین ها را به دو گروه ویتامین های محلول در آب و ویتامین های محلول در چربی تقسیم می کنند.

ویتامین های محلول در آب

ویتامین های محلول در آب، آزادانه از بدن عبور می کنند و مقادیر اضافی آن‌ها معمولاً از طریق کلیه دفع می شود. بدن به دوزهای مکرر و کم به ویتامین های محلول در آب نیاز دارد. مصرف بالای این ویتامین ها به اندازه ویتامین های محلول در چربی مضر نیست؛ اما باید با احتیاط مصرف شوند. در مصرف ویتامین های نیاسین، ویتامینB6 ، فولات، کولین و ویتامین C نباید زیاده روی کرد. نشان داده شده است که مصرف ویتامین B6 در سطوح بالا برای مدت طولانی باعث آسیب عصبی برگشت ناپذیر می شود. یک رژیم متعادل معمولاً مقدار کافی از این ویتامین ها را تأمین می کند.

افراد بالای 50 سال و بعضی از گیاهخواران ممکن است برای دریافت مقدار کافی B12 نیاز به استفاده از مکمل ها داشته باشند. به طور کلی و انواع ویتامین ها محلول در آب شامل موارد زیر هستند:

• تیامین (ویتامینB1)

این ویتامین بخشی از آنزیم های مورد نیاز برای تامین انرژی متابولیسم و عملکرد بهتر عصب را فراهم می کند. تیامین یا همان ویتامین B1 در تمام غذاهای مقوی، مانند غلات سبوس دار، نان و غلات غنی شده، مانند حبوبات، مغزها و دانه ها به مقدار متوسط یافت می شود.

• ریبوفلاوین (ویتامینB2)

ریبوفلاوین (ویتامین B2) از مهم‌ترین انواع ویتامین ها است و بخشی از آنزیم مورد نیاز برای تامین انرژی متابولیسم را فراهم می کند. ریبوفلاوین، برای تقویت بینایی و سلامت پوست بسیار مهم است. شیر و محصولات لبنی، سبزیجات برگ دار، غلات سبوس دار، نان و غلات غنی شده حاوی مقادیر زیادی از این ویتامین هستند.

• نیاسین (ویتامینB3)

این ویتامین نیز بخشی از آنزیم مورد نیاز برای عملکرد بهتر متابولیسم را فراهم می کند. نیاسین (ویتامین B3) برای سیستم عصبی، دستگاه گوارش و سلامت پوست بسیار مهم است. گوشت، مرغ، ماهی، غذاهای غلات سبوس دار، نان و غلات غنی شده، سبزیجات به ویژه قارچ، مارچوبه و سبزیجات برگ سبز و کره بادام زمینی حاوی مقادیر زیادی از این ویتامین هستند.

• اسید پانتوتنیک

از دیگر ویتامین های محلول در آب اسید پانتوتنیک است. این ویتامین بخشی از آنزیم مورد نیاز برای عملکرد بهتر متابولیسم را فراهم می کند و به طور گسترده در تمام غذاها وجود دارد.

خواص ویتامین B

• بیوتین

بخشی از آنزیم مورد نیاز برای عملکرد بهتر متابولیسم را تامین می‌کند و به طور گسترده در تمام غذاها وجود دارد. همچنین این ویتامین در دستگاه روده توسط باکتری تولید می شود.

شاید واجب باشد که بخوانید : 15 نوع خوراکی برای جلوگیری از اضافه وزن

• پیریدوکسین (ویتامین B6)

بخشی از آنزیم مورد نیاز برای متابولیسم پروتئین را تأمین می کند. پیریدوکسین (ویتامین B6)همچنین به ساختن گلبول های قرمز کمک می نماید. گوشت، ماهی، مرغ، سبزیجات و میوه ها منبع اصلی این ویتامین هستند.

• اسید فولیک

اسید فولیک، بخشی از آنزیم مورد نیاز برای ساخت DNA و سلول های جدید، به ویژه گلبول های قرمز را تامین می کند. سبزیجات برگدار، حبوبات، دانه ها، آب پرتقال و جگر حاوی این ویتامین هستند. این ویتامین به بیشتر غلات تصفیه شده نیز اضافه می شود.

• کوبالامین (ویتامین B12)

کوبالامین، بخشی از آنزیم مورد نیاز برای ساخت سلولهای جدید را فراهم می کند. این ویتامین همچنین برای عملکرد عصب مهم است. گوشت، مرغ، ماهی، غذاهای دریایی، تخم مرغ، شیر و فرآورده های لبنی منبع این ویتامین هستند. کوبالامین (ویتامین B12)، در غذاهای گیاهی یافت نمی شود.

• اسید اسکوربیک (ویتامین C)

اسید اسکوربیک، آنتی اکسیدان است و تامین بخشی از آنزیم مورد نیاز برای متابولیسم پروتئین را بر عهده دارد. برای سلامت سیستم ایمنی بدن مهم است و به جذب آهن کمک می کند. اسید اسکوربیک (ویتامین C)، فقط در میوه ها و سبزیجات، به ویژه مرکبات، سبزیجات خانواده کلم، طالبی، توت فرنگی، فلفل، گوجه فرنگی، سیب زمینی، کاهو، پاپایا، انبه و کیوی یافت می شود.

ویتامین های محلول در چربی

ویتامین های محلول در چربی در سلول های بدن ذخیره می شوند و به راحتی ویتامین های محلول در آب دفع نمی‌شوند. آن‌ها به اندازه ویتامین های محلول در آب نباید مصرف شوند، اگرچه به مقدار کافی مورد نیاز هستند. اگر مقدار زیادی ویتامین محلول در چربی مصرف کنید، ممکن است خطرناک باشد و در بدن به سم تبدیل شود. یک رژیم متعادل معمولاً ویتامین های محلول در چربی را به اندازه کافی تأمین می کند.

ممکن است دریافت ویتامین D کافی از غذا به سختی ممکن باشد، بنابراین مصرف یک مکمل ویتامین D یا یک مولتی ویتامین حاوی ویتامین D ضروری است. البته قبل از مصرف این مکمل‌ها با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید. انواع ویتامین ها محلول در چربی شاامل موارد زیر است:

• ویتامین A و بتاکاروتن

بتاکاروتن، ماده ای است که توسط بدن به ویتامین تبدیل می شود. این ویتامین برای بینایی، سلامت پوست و غشای مخاطی، رشد استخوان و دندان و سلامت سیستم ایمنی بدن مورد نیاز است. ویتامین A، از منابع حیوانی مانند شیر غنی شده، پنیر، خامه، کره، مارگارین غنی شده، تخم مرغ و جگر به دست می آید. بتاکاروتن از منابع گیاهی نیز تامین می شود. سبزیجات برگ دار و تیره، میوه های نارنجی تیره، زردآلو، طالبی و سبزیجاتی مانند هویج، کدو، سیب زمینی شیرین و کدو تنبل از منابع اصلی تأمین این ویتامین هستند.

• ویتامین D

ویتامین D ازمهمترین انواع ویتامین ها است و برای جذب مناسب کلسیم مورد نیاز است. این ویتامین ارزشمند در استخوان ها ذخیره می شود و به رشد و تقویت آن‌ها کمک میکند. بنابراین مصرف آن بسیار ضروری است. منابع اصلی تامین ویتامین D شامل، زرده تخم مرغ، جگر، ماهی چرب، شیر غنی شده و مارگارین غنی شده است. هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، پوست نیز می تواند ویتامین D را از طریق نور خورشید جذب کند.

خواص ویتامین D

• ویتامین E

ویتامین E، آنتی اکسیدان است که از دیواره های سلول محافظت می کند. روغن های گیاهی اشباع نشده سویا، ذرت، دانه پنبه، گلرنگ، سبزیجات برگدار، جوانه گندم، غلات سبوس دار، جگر، زرده تخم مرغ، آجیل و دانه ها از منابع این ویتامین هستند.

• ویتامین K

از دیگر انواع ویتامین ها می توان به ویتامین K اشاره کرد. این ویتامین برای لخته شدن مناسب خون مورد نیاز است. سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ، اسفناج، سبزیجات سبز مانند کلم بروکلی، کلم بروکسل و مارچوبه بهترین منبع برای این ویتامین می باشند. همچنین این ویتامین در دستگاه روده توسط باکتری تولید می شود.

مقاله ای دیگر از تیم تحقیقاتی تجهیزات پزشکی رسپینامد مد در رابطه با ویتامین ها و خواص آنها خواندید. امیدواریم که برای شما مفید واقع شده بوده و در حفظ سلامتیتان تاثیر مثبتی گذاشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *