مقالات

واریس پا چرا بوجود می آید و راه های درمان آن چیست؟

واریس پا

اغلب برای افراد این سوال ایجاد می‌شود که واریس پا چرا بوجود می‌آید و راه های درمان آن چیست؟ واریس پا نوعی بیماری است که در آن رگها به شکل مارپیچ درآمده و گشاد می شوند. رگهای واریسی می توانند در همه رگهای بدن ظاهر شوند ، اما اغلب رگهای پاها را تحت تأثیر قرار می دهند ، زیرا راه رفتن و ایستادن طولانی باعث افزایش فشار بر رگهای قسمت تحتانی بدن می شود.

برای بسیاری از افراد ، واریس پا نوع معمول و خفیف واریس آن – فقط مسئله زیبایی است. برای دیگران ، واریس پا می تواند باعث درد و ناراحتی بسیار شدید شود.

واریس پا ممکن است گاهی منجر به عوارض و مشکلات شدیدتری شود. در برخی موارد ، آنها خطر بیماری های دیگر مربوط به جریان خون در بدن را دارند. درمان واریس پا ممکن است محدود به روشهای خانگی و خوددرمانی باشد ، یا ممکن است برای مسدود کردن یا از بین بردن رگها به روشهای انجام شده توسط پزشک نیاز باشد.

علائم واریس پا

عمدتا ، واریس پا اصلاً درد ایجاد نمی کند. از علائم رگهای واریسی موارد زیر هستند :

 • رگهای آبی یا بنفش
 • رگهایی که پیچ خورده و متورم به نظر می رسند ، انگار که طنابی روی پاها هستند.
 • رگهای واریسی ممکن است در نقاط مختلفی از ناحیه کشاله ران تا مچ پا ظاهر شوند.

هنگامی که علائم و نشانه های دردناک ظاهر می شوند ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • احساس درد یا سنگینی در پاها
 • سوزش ، تپش قلب ، گرفتگی عضلات و تورم در قسمت پایین پا
 • افزایش درد پس از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی
 • خارش در اطراف یک یا چند رگ
 • زخم های پوستی نزدیک مچ پا ، که ممکن است وجود یک بیماری عروقی جدی را نشان دهد که نیاز به درمان پزشکی دارد.

واریس پا

رگهای عنکبوتی شبیه رگهای واریسی هستند ، اما ریزترند. رگهای عنکبوتی به پوست نزدیکترند و معمولاً قرمز یا آبی هستند. آنها معمولاً روی پاها ظاهر می شوند ، اما می توانند روی صورت نیز نمایان شوند. آنها در افراد مختلف در اندازه های مختلف ظاهر می شوند ، و اغلب شبیه تار عنکبوت هستند.

علل و عوامل خطر واریس پا

عروق خون را از قلب به بافتهای مختلف بدن منتقل می کنند. در مورد رگها ، آنها خون را از قسمتهای مختلف بدن به قلب برمی گردانند ، و بنابراین می توان خون را بازیابی کرد (و دوباره به قسمتهای مختلف بدن پمپ کرد).

برای بازگشت خون به قلب ، رگهای پاها باید در برابر نیروی جاذبه و نیروی چسبندگی عمل کنند. انقباضات در عضلات پایین پا مانند پمپ عمل می کنند و دیواره های نرم وریدها به بازگشت خون به قلب کمک می کنند. دریچه های کوچک در وریدها با جریان خون به سمت قلب باز می شوند و سپس بسته می شوند تا از جریان خون به سمت عقب جلوگیری کنند.

علل شایع واریس پا

1- سن

با افزایش سن فرد ، رگها خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند ، که باعث گشاد شدگی آنها می شود. دریچه های وریدها ممکن است ضعیف شده و اجازه دهند خونی که باید به قلب جریان پیدا کند به عقب برگردد. بنابراین ، خون در رگ ها جمع می شود و باعث پهن شدن و ایجاد رگهای واریسی می شود. رگهای واریسی آبی به نظر می رسند زیرا حاوی خون فاقد اکسیژن هستند که در مرحله بازگشت به گردش خون (گردش مجدد) از طریق ریه ها هستند.

2- بارداری

برخی از زنان باردار واریس دارند. بارداری حجم خون را در بدن افزایش می دهد ، اما جریان خون را از پاها به لگن کاهش می دهد. این تغییر در گردش خون برای حمایت از جنین در حال رشد است ، اما ممکن است باعث اثر جانبی ناخوشایند رگهای گشاد شده در پاها شود.

واریس پا در زنان باردار رگهای واریسی ممکن است برای اولین بار ظاهر شوند ، یا ممکن است در اواخر بارداری ، زمانی که رحم فشار بیشتری به وریدهای پاها وارد می کند ، بدتر شوند. تغییرات هورمونی در دوران بارداری نیز ممکن است نقش داشته باشد. رگهای واریسی که در دوران بارداری ظاهر می شوند ، معمولاً بدون نیاز به هیچ گونه درمان پزشکی ، طی سه ماه پس از تولد بهبود می یابند

دلایلی که خطر ابتلا به واریس پا را افزایش می دهد

 • سن: رگهای واریسی اغلب در سن 30-70 سالگی ظاهر می شوند و خطر ابتلا به آنها با افزایش سن افزایش می یابد. پیری باعث فرسودگی دریچه های رگ های شما می شود که به تنظیم جریان خون کمک می کند. در نهایت ، فرسودگی دریچه باعث می شود که خون به جای آن که به قلب برود ، به داخل رگها برگردد و در آنجا جمع شود.
 • جنسیت: زنان بیشتر از مردان دچار واریس می شوند. تغییرات هورمونی در دوران بارداری ، در دوران قاعدگی، و در دوره یائسگی یعنی بعد از یائسگی- این تغییرات می توانند محرک واریس باشند. هورمون های زنانگی باعث شل شدگی دیواره رگ ها می شود. مصرف هورمون ها یا قرص های جلوگیری از بارداری ممکن است خطر واریس را افزایش دهد.
 • ژنتیک: احتمال ایجاد رگهای واریسی در کسانی که نزدیکانشان از واریس رنج می برند ، افزایش می یابد.
 • چاقی: اضافه وزن به رگهای پا فشار اضافی وارد می کند.
 • ایستادن برای مدت زمان طولانی: جریان خون وقتی که مدت طولانی در یک وضعیت یکسان بماند کارآیی کمتری دارد.

عوارض واریس پا

 • عوارض ناشی از واریس نادر است ، اما می تواند منجر به زخم و لخته شدن خون شود.
 • پوست روی آن نازک شده و امکان ابتلا به بریدگی، خراش و زخم می شود.
 • التهاب وریدهای واریسی (فلبیت)

تشخیص رگهای واریس پا

برای تشخیص رگهای واریسی ، پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد که شامل پاها در حالت ایستاده نیز می شود تا تورم وجود داشته باشد. و همچنین ممکن است دکتر گاهی اوقات از بیمار بخواهد تا چگونگی درد موجود در پاها را توصیف کند. در برخی موارد ، ممکن است معاینه سونوگرافی مورد نیاز باشد ، که مشخص شود دریچه های وریدها به طور طبیعی کار می کنند یا شواهدی از لخته شدن وجود دارد.

همچنین بخوانید : عوارض و علائم کم خونی در بدن

هنگام انجام این معاینه غیر تهاجمی ، باید روی تخت دراز بکشید. مقدار کمی ژل گرم را به پوست بمالید. با کمک ژل از تشکیل جیب های هوا بین مبدل و بدن بیمار جلوگیری می کند. در طی اسکن اولتراساوند ، یک تکنسین ماهر سونوگرافی یک ابزار دستی کوچک (مبدل) را به منطقه مورد بررسی فشار می دهد و در صورت لزوم از یک منطقه به منطقه دیگر حرکت می دهد. بنابراین ، مبدل، تصویر وریدهای پاها را به صفحه ای منتقل می کند که تکنسین و پزشک می توانند آن را مشاهده کنند.

درمان عمومی واریس پا

مراقبت از خود ، مانند ورزش ، کاهش وزن ، اجتناب از لباس تنگ ، بالا آوردن پاها و اجتناب از ایستادن یا نشستن به مدت طولانی – می تواند درد را تسکین داده و از وخیم شدن واریس جلوگیری کند. همچنین ، استفاده از ساپورت پا ممکن است به درمان رگ های واریسی کمک کند.

درمان عمومی واریس پا

استفاده از جوراب الاستیک اغلب اولین قدم قبل از هر روش درمانی دیگر برای واریس پا است. و این جوراب ها در طول روز پوشیده می شوند ، به طوری که به دور پا می پیچند و به آن فشار وارد می کنند ، که به فشار موثرتر خون در رگها و عضلات پاها کمک می کند. درجه فشرده سازی بسته به نوع جوراب و مارک تجاری متفاوت است.

جورابهایی با رنگهای مختلف و با درجات مختلف مقاومت (فشرده سازی) وجود دارد. انواع مختلفی از جوراب های لاستیکی در بازار وجود دارد ، بنابراین همه می توانند جوراب های راحت و مناسبی برای آنها پیدا کنند.

همچنین می توانید در بیشتر داروخانه ها و فروشگاه های لوازم پزشکی جوراب لاستیکی بخرید. جوراب های لاستیکی با نسخه نیز وجود دارد.

هنگام خرید جوراب الاستیک باید مطمئن شوید که متناسب با پا باشد. بیمار یا داروساز می توانند پا را با نوار اندازه گیری، اندازه گیری کنند تا اطمینان حاصل شود که جوراب ها در اندازه مناسب خریداری شده اند. جوراب های الاستیک باید محکم باشند ، اما نه خیلی تنگ. کسانی که دست ضعیف دارند یا آرتروز دارند ممکن است پوشیدن چنین جوراب هایی دشوار باشد. دستگاه های خاصی وجود دارد که به پوشیدن جوراب کمک می کنند.

راههای پزشکی درمانی واریس پا

خوشبختانه ، درمان واریس پا  معمولاً به بستری شدن در بیمارستان یا یک دوره نقاهت طولانی و ناراحت کننده نیاز ندارد. واریس پا با سهولت بیشتری نسبت به روش های  دیگر جراحی، به صورت های زیر درمان می شود:

 • اسکلروتراپی برای واریس
 • جراحی لیزر
 • جراحی کاتتر
 • پنهان کردن رگ
 • بریدن رگ با جراحی سرپایی (فلبکتومی سرپایی)

رگهای واریسی که در دوران بارداری ظاهر می شوند ، بدون نیاز به درمان پزشکی واریس در طی سه ماه پس از تولد بهبود می یابند.

پیشگیری از واریس پا

برای درمان واریس هیچ راهی جهت جلوگیری کامل از واریس وجود ندارد. با این حال ، بهبود گردش خون و سفت شدن عضلات ممکن است خطر ایجاد یا ایجاد رگهای واریسی را کاهش دهد.

اقدامات خانگی که برای واریس پا کمک می کند

 • ورزش
 • داشتن وزن سالم
 • داشتن رژیم غذایی سرشار از فیبر و کم نمک
 • خودداری از کفش پاشنه بلند ، جوراب و لباس زیر تنگ
 • بلند کردن پاها
 • تغییر سریع حالت نشسته یا ایستاده

درمان های جایگزین واریس پا

درمان رگهای واریسی با عصاره دانه شاه بلوط صحرایی (اسکولوس) ممکن است در موارد نارسایی مزمن وریدی (CVI) ، بیماری همراه با ظهور رگهای واریسی ، که در آن رگها قادر به پمپاژ خون به قلب نیستند ، موثر باشد.

گیاهان دارویی نیز می توانند به کاهش تورم و ناراحتی ناشی از واریس پا کمک کنند. با این حال ، قبل از استفاده از عصاره دانه شاه بلوط صحرایی ، گیاهان دارویی یا هر ماده غذایی دیگر باید با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *