مقالات

مصرف خودسرانه آسپرین خطراتی جدی خواهد داشت

مصرف خودسرانه آسپرین

آسپرین یا اسید استیل سالیسیلیک یک مسکن روزمره است که معمولاً به عنوان داروی تسکین دهند دردهای جزئی، کاهش تب، سردرد ، درد دندان و … استفاده می شودو در جلوگیری از سکته های قلبی و سکته های مغزی تاثیر گذار است و البته مصرف خودسرانه آسپرین نیز می تواند خطرناک باشد.

حقایقی درباره آسپرین

نکات مهمی که در این مقاله درباره استفاده از آسپرین جمع آوری شده به شرح زیر است:

 • مصرف روزانه آسپرین
 • مصرف بدون نسخه آسپرین
 • مصرف آسپرین به همراه سایر داروها
 • عوارض مصرف خودسرانه آسپرین

آیا زمانی که دارید خودسرانه آسپرین مصرف می کنید این سوال ها را از خود پرسیده اید؟

 • مصرف آسپرین برای چه کسانی است؟
 • عوارض آسپرین چیست؟
 • چه زمانی نباید از آسپرین استفاده شود؟
 • بدون نسخه و بدون تجویز پزشک مصرف خودسرانه آسپرین کار درستی است؟

هر کسی می تواند خودسرانه وارد داروخانه شده و آسپرین را بدون نسخه تهیه کند. برچسب اطلاعات دارویی روی محصولات به شما کمک خواهد کرد تا آسپرین را برای رفع سر درد، دردهای موضعی، تورم یا تب انتخاب کنید. برچسب اطلاعات دارویی همچنین شما را راهنمایی می کند که استفاده از آسپرین بی خطر و موثر است.

اما مصرف خودسرانه آسپرین برای یک کار دیگر یا در بازه زمانی خاص یا به طریقی که در آن برچسب اطلاعات دارویی ذکر نشده حقیقتا چه عواقبی خواهد داشت؟

برای مثال مصرف خودسرانه آسپرین برای کاهش خطر حمله قلبی و سکته هایی که ناشی از لخته شدن خون هستند در اینگونه موارد چیزی در برچسب اطلاعات دارویی وجود ندارد تا شما راهنمایی کند تا بدانید چطور می شود از این دارو به نحو بی خطر استفاده کرد. از آنجایی که شما اطلاعات لازم را در این مورد ندارید باید به پزشک یا پرستار متخصص یا هر متخصص سلامت دیگر مراجعه کنید.

شما می توانید احتمال اثر گذاری دارویی را بیشتر کرده و یا اینکه احتمال عوارض منفی دارویی را کاهش دهید به شرطی که بتوانید به درستی از آن دارو استفاده کنید. وقتی به اینجا می رسیم که می خواهیم از آسپرین برای کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته استفاده کنیم، استفاده درست از این دارو به این معنی است که با پزشک متخصص خود مشورت کنیم.

مصرف روزانه آسپرین برای هر کس خوب نیست

مشاهده شده است که آسپرین در هنگام استفاده روزانه برای کاهش خطر حمله قلبی، سکته های مغزی مرتبط با لخته شدن خون و سایر مشکلات جریان خون در اشخاصی  که بیماری های قلبی عروقی دارند یا قبلا دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده اند مفید است. بسیاری از متخصصان پزشکی آسپرین را برای این موارد استفاده می کنند.

در صورت داشتن نوعی بیماری قلبی عروقی، یا اگر مدرکی مبنی بر ضعف گردش خون به مغز وجود داشته باشد، ممکن است مصرف روزانه آسپرین برای شما فایده مند باشد. با این وجود در صورت عدم وجود علائم یا عوامل خطر بیماری قلبی یا عروق خونی مصرف خودسرانه آسپرین بصورت طولانی مدت و  خطرش ممکن است بیشتر از مزایای آن باشد.

حقایقی درباره آسپرین

هر گونه تجویز و داروی بدون نسخه مزایا و خطرات خود را دارد. حتی یک چنین داروی معمول و آشنایی مانند آسپرین مصرف خودسرانه آسپرین می تواند منجر به عوارض جانبی جدی مانند خونریزی معده، خونریزی در مغز و نارسایی کلیه شود. هیچ دارویی کاملا بی خطر نیست. با بررسی دقیق عوامل مختلف، متخصص سلامت شما می تواند در انتخاب بهترین گزینه برای شما کمک کند.

هنگامی که در برچسب های اطلاعات دارویی، مورد مصرفی خود را نیافتید لازم است به دانش پزشک متخصص یا پرستار متخصص یا متخصص در امور سلامت اتکا کنید. اینجا جایی نیست که بخواهید خودسرانه آسپرین مصرف کنید.

مصرف روزانه آسپرین چه زمانی توصیه می شود؟

پزشک متخصص شما قبل از اینکه تصمیم بگیرد که مصرف روزانه آسپرین برای شما مناسب است یا نه نیاز خواهد داشت که موارد زیر را چک کند:

 • تاریخچه پزشکی شما و اعضای خانواده تان
 • سایر داروهایی که مصرف می کنید با نسخه و بدون نسخه
 • سایر محصولاتی که مصرف می کنید مانند مکمل های غذایی از جمله ویتامین ها و گیاهان دارویی
 • آلرژی ها یا حساسیت های شما یا هر چیزی که بر توانایی شما در استفاده از دارو تاثیر بگذارد
 • فواید و مزیت هایی که قرار است از مصرف این دارو عاید شما شود
 • گزینه های دیگر و خطرات و مزایای آنها
 • چه عوارض جانبی ای را ممکن است تجربه کنید
 • چه دوز و چه راهکارهایی برای استفاده شما مناسب است
 • چطور بدانیم کی این دارو برای این مصرف مفید است یا نه

حتما با پزشک متخصص خود درباره تمام داروها (با نسخه و بدون نسخه) و مکمل های غذایی، از جمله ویتامین ها و گیاهان دارویی ای که استفاده می کنید مشورت کنید حتی اگر از این داروها هر از چند گاهی استفاده می کنید.

آسپرین یک دارو است

اگر در معرض حمله قلبی یا سکته مغزی هستید، پزشک ممکن است آسپرین را برای افزایش جریان خون به قلب و مغز تجویز کند. اما هر دارویی از جمله آسپرین می تواند عوارض جانبی مضر داشته باشد خصوصا هنگامی که با سایر محصولات مخلوط شود. در حقیقت، احتمال بروز عوارض جانبی با هر محصول جدیدی که استفاده می کنید افزایش می یابد.

حصولات جدید شامل آنهایی که تجویز شده اند و سایر داروهای بدون نسخه مکمل های غذایی (از جمله ویتامین ها و گیاهان دارویی) و بعضی غذاها و نوشیدنی ها هستند.

به عنوان مثال، افرادی که به تازگی از دارویی برای رقیق کردن خون استفاده می کردند نباید خودسر از آسپرین استفاده کنند مگر اینکه این کار توسط یک پزشک متخصص توصیه شود. همچنین مکمل های غذایی ای وجود دارند که به رقیق کننده خون معروف هستند. مصرف خودسرانه آسپرین با الکل یا محصول دیگری که حاوی آسپرین است مانند داروی سرفه-سینوس می تواند احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش دهد.

پزشک متخصص وضعیت فعلی سلامت شما را در نظر می گیرد. برخی شرایط پزشکی مانند دوران بارداری، فشار خون بالای کنترل نشده، اختلالات خونریزی، آسم، زخم معده، بیماری کبد و کلیه می تواند مصرف خودسرانه آسپرین را برای شما انتخاب بدی قرار دهد.

آسپرین یک دارو است

اطمینان حاصل کنید که تمام پزشکان متخصص شما آگاه هستند که شما از آسپرین برای کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی مربوط به لخته شدن خون استفاده می کنید.

هنگامی که پزشک شما تصمیم گرفت که روزانه از آسپرین استفاده کنید، استفاده بی خطر از آسپرین به پیروی از دستورالعمل پزشک تان بستگی دارد.

روی برچسب اطلاعات دارویی آسپرین هیچگونه راهنمایی مبنی بر استفاده خودسرانه از آسپرین برای کاهش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی مرتبط با لخته شدن خون وجود ندارد.

دستورالعمل صحیح استفاده از آسپرین

شما می توانید با اتکا به پزشک متخصص تان در مورد دوز و دستورالعمل های استفاده از آسپرین اطلاعات صحیحی را کسب کنید.
استفاده صحیح از آسپرین به شما بهترین فرصت را برای کسب بیشتر اثرگذاری با کمترین عوارض جانبی ناخواسته فراهم می کند. با پزشک متخصص تان در مورد انواع مختلف محصولات آسپرین که ممکن است برای شما مناسب باشد مشورت کنید.

مشاهده شده است که آسپرین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را در بیمارانی که بیماری قلبی عروقی دارند و یا قبلا دچار سکته قلبی یا سکته مغزی شده اند کاهش می دهد. اما همه کاهش دهنده های درد و تب که بدون نسخه تهیه می شوند این کار را نمی کنند.

حتی اگر دستورالعمل های موجود روی برچسب آسپرین در مورد اینطور استفاده از آسپرین صدق نکرد، هنوز لازم است برچسب را بخوانید تا تایید کند محصولی را که خریداری می کنید و می خواهید از آن استفاده کنید حاوی آسپرین با دوز صحیح است. برچسب اطلاعات دارویی را در مورد “عناصر فعال” چک کنید: آسپرین یا “استیل سالیسیلیک اسید” با دوزهایی که پزشک متخصص تان تجویز کرده است.

به یاد داشته باشید، اگر روزانه، هفته ها، ماه ها یا سال ها خودسرانه از آسپرین استفاده می کنید تا از حمله قلبی، سکته مغزی یا هر نوع استفاده ای که در برچسب اطلاعات دارویی ذکر نشده است بدون راهنمای پزشک متخصص خود بدانید شما بیشتر از آنکه به بدن تان نفعی برسانید به آن آسیب زده اید.

عوارض جانبی مصرف خودسرانه آسپرین

سکته مغزی ناشی از ترکیدن رگ خونی. در حالی که مصرف روزانه آسپرین می تواند به جلوگیری از سکته مغزی مرتبط با لخته شدن خون کمک کند ، ممکن است خطر سکته مغزی را افزایش دهد (هنگامی که خون از شریان شروع به خونریزی به مغز می کند)

خونریزی دستگاه گوارش. مصرف روزانه آسپرین خطر ابتلا به زخم معده را افزایش می دهد. و در صورت وجود خونریزی یا خونریزی در هر جای دیگر در دستگاه گوارش ، مصرف آسپرین باعث خونریزی بیشتر آن می شود ، شاید تا حدی که می تواند زندگی شما را تهدید کند.

مصرف روزانه آسپرین برای هر کس خوب نیست

واکنش آلرژیک. اگر به آسپرین حساسیت دارید ، مصرف هر مقدار آسپرین می تواند یک واکنش آلرژیک جدی ایجاد کند.
اگر آسپرین مصرف می کنید و به یک عمل جراحی یا کار دندانپزشکی احتیاج دارید ، حتما به جراح یا دندانپزشک بگویید که روزانه آسپرین مصرف می کنید و چه مقدار؟ در غیر این صورت هنگام جراحی خطر خونریزی بیش از حد را دارید. با این حال بدون مشورت با پزشک آسپرین را متوقف نکنید.

نتیجه گیری

آسپرین درمانی روزانه ممکن است خطر حمله قلبی را کاهش دهد ، اما آسپرین درمانی خودسرانه به شکل روزانه برای همه مفید نیست. پس قبل از مصرف خودسرانه آن باید از خود بپرسید که آیا چنین درمانی برای شما مناسب است و منطقی است که به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر دچار سكته قلبی یا سكته مغزی شده اید ، پزشك احتمالاً توصیه می كند روزانه آسپرین مصرف كنید ، مگر اینکه حساسیت جدی یا سابقه خونریزی داشته باشید. اگر خطر ابتلا به اولین حمله قلبی را دارید ، احتمالاً پزشک پس از بررسی های خطرات و فواید آن ، آسپرین را توصیه می کند.

با این حال ، شما مجاز نیستید که به طور خودسر، روزانه خود را با آسپرین درمان کنید. در حالی که مصرف آسپرین گاه به گاه برای اکثر بزرگسالان برای سردرد ، درد بدن یا تب بی خطر است ، استفاده روزانه از آسپرین می تواند عوارض جانبی جدی از جمله خونریزی داخلی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *