مقالات

تکست نک چیست و چه خطراتی دارد؟

تکست نک

سندروم تکست نک (text neck) یا تک نک از آسیب‌های فشاری بیش از حد روی گردن می‌باشد که به دلیل استفاده بیش از حد از تلفن همراه و خم نمودن سر به سمت پایین و نداشتن حرکت در بازه زمانی طولانی ایجاد می‌شود.

بیشترین ارتباط با سندروم تکست نک را، ارسال پیام کوتاه دارد. اما بسیاری از فعالیت‌های دیگر مانند گشت و گذار در وب، بازی کردن با گیم‌ها و انجام کار مستقیم با تلفن همراه نیز میتوانند با تکست نک مرتبط باشند.چراکه تمامی این کارها زمانی انجام می‌شوند که سر شما به سمت پایین می‌باشد.

زمانی که شما ایستاده‌اید، سر معمولا حدود 10 تا 12 پوند وزن دارد. حال با کج شدن سر به سمت جلو، فشار اضافه 50 تا 60 پوندی به گردن خواهد آمد.

چه زمانی وزن سر می‌شود؟

عضلات ، تاندون ها و لیگامنت های گردن به منظور حمایت از وزن سر 4/5 تا 5/5 کیلوگرمی در موقعیت متعادل بالای ستون فقرات گردن است. هنگام ارسال پیام کوتاه، معمولا سر به جلو خم می‌شود و به زاویه 45 یا 60 درجه نگاه می‌شود، که حدود 22 کیلوگرم نیرو را روی گردن قرار می‌دهد. گردن قادر به تحمل این مقدار فشار در مدت طولانی نیست.

هنگامی که بدن در وضعیت نامناسب قرار گیرد مانند آنچه که در سندرم تکست نک گفته شد این وضعیت می‌تواند به فشار گردن یا اصطلاحا رگ به رگ شدن منجر شود.

از عوارض سندروم تکست نک می‌توان به درد گردن و نواحی بالای کمر اشاره نمود. این درد به صورت درد شدید و یا سفتی در گردن خود را نشان می‌دهد. اگر در گردن خود درد مشکوکی احساس کردید، برای جلوگیری از تشدید سندروم تکست نک پیشنهاد می‌نماییم تا اقدامات زیر را انجام دهید:

  • محدود کردن استفاده از تلفن یا تبلت به کارهای ضروری
  • تصحیح قرارگیری بهتر وضعیت بدن با بالا نگهداشتن دستگاه‌ها در مقابل چشم
  • انجام تمرینات و حرکات کششی که به طور ویژه گردن، سینه و بالای کمر را هدف قرار می‌دهند

در صورت عدم توجه، وضعیت مداوم خم شدن سر به جلو و قوز کردن ممکن است با گذشت زمان بدتر شود، که می‌تواند منجر به درد بیشتر و کاهش تحرک در گردن، قسمت فوقانی کمر و شانه‌ها شود.در بعضی موارد، هنگامی که سر بیش از حد در وضعیت رو به جلو قرار بگیرد ممکن است فشار مهره‌های گردن تشدید یابد و به وضعیتی مانند دیسک یا آرتروز گردن ختم شود.

چرا استفاده بیش از حد از تلفن همراه خطرات جدی برای گردن خواهد داشت؟

در اینجا دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد چرا استفاده از تلفن‎‌های هوشمند و تبلت‌ها می‌تواند خطرات جدی در فشار آوردن بر ستون فقرات داشته باشد:

زاویه شدید گردن در هنگام مشاهده صفحه موبایل

در مقایسه با تلویزیون و رایانه‌های شخصی، صفحه‌های گوشی و تبلت معمولاً در حالی که روی یک میز یا پا قرار دارند مشاهده می‌شوند ، این بدان معنی است که زاویه صفحه شدیدتر است. به این ترتیب، گردن و سر به طور معمول خم می‌شوند و برای مشاهده تلفن‌های هوشمند بیشتر از سایر صفحه نمایش ابزارهای دیگر به جلو خم می‌شوند.

وضعیت درست و نادرست در هنگام استفاده از موبایل در حالت ایستاده

عنصر صفحه لمسی ممکن است شانه‌ها و سر را بیشتر به جلو بکشاند

تحقیقات انجام شده در مجله ارگونومی نشان داد که شرکت کنندگان در این آزمایش در زمان ارسال پیام، در مقایسه با سایر کارها در تلفن‌های هوشمند مانند گشت زدن در وب یا نگاه کردن به ویدئو سر آنها بیشتر به جلو خم می‌شود. یک دلیل احتمالی ممکن است این باشد که ارسال پیامک به احتمال زیاد مستلزم استفاده از هر دو دست و همچنین زمان بیشتر برای لمس انگشتان روی صفحه است که احتمالاً نیاز دارد حتی شانه‌ها بیشتر به جلو خم شوند.

برخی فعالیت‌های دیگر مانند خواندن کتاب چاپی یا شستن ظرف‌ها نیز باعث می‌شود افراد سر خود را کج کنند، اما تفاوت این است که افراد برای مدت زمان طولانی‌تر از تلفن های هوشمند و تبلت استفاده می‌کنند و احتمال تغییر موقعیت‌ها نیز کمتر است.

تأثیر سندرم تکست نک در سنین رشد

در مورد تأثیر این پدیده بر سلامت نوجوانان در بین بیشترین استفاده کنندگان از پیام‌های متنی که هنوز ستون فقرات آنها در حال رشد است آزمایشات ویژه ای در حال بررسی است.

بسیاری از پزشکان، کایروپراکتورها و سایر متخصصان پزشکی از افزایش درد گردن و وضعیت‌های نامناسب قرارگیری بدن در میان بیماران نوجوان به دلیل استفاده مکرر از دستگاه تلفن همراه و ارسال پیام کوتاه گزارش داده‌اند اما تا کنون این شواهد از زبان بیماران نقل شده است تا اینکه بر مبنای علمی و تحقیقات بوده باشد.

تأثیر سندرم تکست نک در سنین رشد 

در حالی که نگه داشتن سر به جلو برای مدت طولانی در جامعه پزشکی به عنوان عاملی برای بروز درد در گردن شناخته می‌شود، بحث بر سر این است که استفاده از تلفن هوشمند و تبلت‌ها تا چه میزان در درد گردن و وضعیت بد قرار گیری بدن در نوجوانان و جوانان نقش دارد. در حالی که یک مطالعه در مورد بزرگسالان جوان در سوئد بین زمان ارسال پیام کوتاه و درد گردن پیوندی برقرار می‌کند، نتایج در کوتاه مدت و نه طولانی مدت قوی تر به نظر می‌رسد.

همچنین ، یک مطالعه از افراد 18 تا 21 ساله در برزیل هیچ ارتباطی بین پیام کوتاه و درد گردن پیدا نکرد. برای تعیین تأثیر طولانی مدت پیام کوتاه و استفاده از دستگاه تلفن همراه بر سلامت گردن، تحقیقات بیشتری لازم است.

اصطلاحات

تکست نک (text neck) :

تکست نک اصطلاح مدرنی است که توسط یک دکتر آمریکایی به نام DL Fishman ابداع شده است. از این اصطلاح برای توصیف صدمات و فشار مکرر در گردن استفاده می‌شود که ناشی است از تماشای بیش از حد یا ارسال پیام کوتاه توسط تلفن همراه که باید در مدت زمان طولانی با دست نگه داشته شود.

کایروپراکتور (chiropractor) :

شکلی از پزشکی جایگزین است که تمرکزش بیشتر روی تشخیص و درمان اختلالات حرکتی دستگاه ماهیچه‌ای‌اسکلتی انسان به‌ویژه ستون مهره‌هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *