عمومی

سندرم تکست نک چیست و چه خطراتی دارد؟

سندرم تکست نک چیست و چه خطراتی دارد

سندرم تکست نک یک آسیب فشاری می باشد که باعث فشار بیش از حد در گردن می شود و در اثر استفاده طولانی مدت از دستگاه های تلفن همراه با سر خم شده به سمت پایین و عدم حرکت ایجاد می شود. همچنین این پدیده تک نک نیز نامیده می شود .

 سندرم تکست نک معمولاً با ارسال پیام کوتاه در ارتباط است ، اما می تواند به بسیاری از فعالیت های انجام شده در تلفن ها و تبلت ها در حالی که به سمت پایین نگاه می کنید ، مانند گشت و گذار در وب ، بازی کردن با گیم ها یا انجام کار مستقیم در تلفن همراه مرتبط باشد.

در حالت ایستاده ، سر معمولاً حدود 10 تا 12 پوند وزن دارد. وقتی سر به جلو کج شد ، می تواند فشار اضافی را روی گردن بگذارد و تا فشار 50 یا حتی 60 پوند را وارد کند.

زمانی که وزن سر بیشتر می شود

عضلات ، تاندون ها و لیگامنت های گردن به منظور حمایت از وزن سر 4/5 تا 5/5 کیلوگرمی در موقعیت متعادل بالای ستون فقرات گردن است. هنگام ارسال پیام کوتاه، معمولا سر به جلو خم می شود و به زاویه 45 یا 60 درجه نگاه می شود ، که حدود 22 کیلوگرم نیرو را روی گردن قرار می دهد. گردن قادر به تحمل این مقدار فشار در مدت طولانی نیست.

هنگامی که بدن در وضعیت نامناسب قرار گیرد مانند آنچه که در سندرم تکست نک گفته شد این وضعیت می تواند به فشار گردن یا اصطلاحا رگ به رگ شدن منجر شود.

 

سندرم تکست نک به طور معمول باعث گردن درد و ناراحتی در قسمت بالای کمر می شود. این درد همچنین می تواند به صورت درد شدید یا سفتی در گردن خود را نشان دهد. وقتی سندرم تکست نک به مرحله ای می رسد که درد مشکوکی مشاهده می شود ، معمولاً با موارد زیر درمان می شود:

  • محدود کردن استفاده از تلفن یا تبلت به کارهای ضروری
  • تصحیح قرارگیری بهتر وضعیت بدن با بالا نگهداشتن دستگاه ها در مقابل چشم
  • انجام تمرینات و حرکات کششی که به طور ویژه گردن، سینه و بالای کمر را هدف قرار می دهند

در صورت عدم توجه ، وضعیت مداوم خم شدن سر به جلو و قوز کردن ممکن است با گذشت زمان بدتر شود ، که می تواند منجر به درد بیشتر و کاهش تحرک در گردن ، قسمت فوقانی کمر و شانه ها شود.

در بعضی موارد، هنگامی که سر بیش از حد در وضعیت رو به جلو قرار بگیرد ممکن است فشار مهره های گردن تشدید یابد و به وضعیتی مانند دیسک یا آرتروز گردن ختم شود.

خطرات جدی گردن درد بر اثر استفاده از تلفن های هوشمند

در اینجا دلایلی وجود دارد که نشان می دهد چرا استفاده از تلفن های هوشمند و تبلت ها می تواند خطرات جدی در فشار آوردن بر ستون فقرات داشته باشد:

زاویه شدید گردن در هنگام مشاهده صفحه موبایل

در مقایسه با تلویزیون و رایانه های شخصی ، صفحه های گوشی و تبلت معمولاً در حالی که روی یک میز یا پا قرار دارند مشاهده می شوند ، این بدان معنی است که زاویه صفحه شدیدتر است. به این ترتیب ، گردن و سر به طور معمول خم می شوند و برای مشاهده تلفن های هوشمند بیشتر از سایر صفحه نمایش ابزارهای دیگر به جلو خم می شوند.

وضعیت درست و نادرست در هنگام استفاده از موبایل در حالت ایستاده

عنصر صفحه لمسی ممکن است شانه ها و سر را بیشتر به جلو بکشاند

تحقیقات انجام شده در مجله ارگونومی نشان داد که شرکت کنندگان در این آزمایش هنگامی که دارند پیام کوتاه ارسال می کنند در مقایسه با سایر کارها در تلفن های هوشمند مانند گشت زدن در وب یا نگاه کردن به ویدئو سر آنها بیشتر به جلو خم می شود. یک دلیل احتمالی ممکن است این باشد که ارسال پیامک به احتمال زیاد مستلزم استفاده از هر دو دست و همچنین زمان بیشتر برای لمس انگشتان روی صفحه است که احتمالاً نیاز دارد حتی شانه ها بیشتر به جلو خم شوند.

برخی فعالیت های دیگر مانند خواندن کتاب چاپی یا شستن ظرف ها نیز باعث می شود افراد سر خود را کج کنند ، اما تفاوت این است که افراد برای مدت زمان طولانی تر از تلفن های هوشمند و تبلت استفاده می کنند و احتمال تغییر موقعیت ها نیز کمتر است.

تأثیر سندرم تکست نک در سنین رشد

در مورد تأثیر این پدیده بر سلامت نوجوانان در بین بیشترین استفاده کنندگان از پیام های متنی که هنوز ستون فقرات آنها در حال رشد است آزمایشات ویژه ای در حال بررسی است.

بسیاری از پزشکان، کایروپراکتورها و سایر متخصصان پزشکی از افزایش درد گردن و وضعیت های نامناسب قرارگیری بدن در میان بیماران نوجوان به دلیل استفاده مکرر از دستگاه تلفن همراه و ارسال پیام کوتاه گزارش داده اند اما تا کنون این شواهد از زبان بیماران نقل شده است تا اینکه بر مبنای علمی و تحقیقات بوده باشد.

تأثیر سندرم تکست نک در سنین رشد 

در حالی که نگه داشتن سر به جلو برای مدت طولانی در جامعه پزشکی به عنوان عاملی برای بروز درد در گردن شناخته می شود ، بحث بر سر این است که استفاده از تلفن هوشمند و تبلت ها تا چه میزان در درد گردن و وضعیت بد قرار گیری بدن در نوجوانان و جوانان نقش دارد. در حالی که یک مطالعه در مورد بزرگسالان جوان در سوئد بین زمان ارسال پیام کوتاه و درد گردن پیوندی برقرار می کند ، نتایج در کوتاه مدت و نه طولانی مدت قوی تر به نظر می رسد.

همچنین ، یک مطالعه از افراد 18 تا 21 ساله در برزیل هیچ ارتباطی بین پیام کوتاه و درد گردن پیدا نکرد. برای تعیین تأثیر طولانی مدت پیام کوتاه و استفاده از دستگاه تلفن همراه بر سلامت گردن ، تحقیقات بیشتری لازم است.

اصطلاحات

تکست نک (text neck) : تکست نک اصطلاح مدرنی است که توسط یک دکتر آمریکایی به نام DL Fishman ابداع شده است. از این اصطلاح برای توصیف صدمات و فشار مکرر در گردن استفاده می شود که ناشی است از تماشای بیش از حد یا ارسال پیام کوتاه توسط تلفن همراه که باید در مدت زمان طولانی با دست نگه داشته شود.

کایروپراکتور (chiropractor) : شکلی از پزشکی جایگزین است که تمرکزش بیشتر روی تشخیص و درمان اختلالات حرکتی دستگاه ماهیچه‌ای‌اسکلتی انسان به‌ویژه ستون مهره‌هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *