مقالات

آیا برای درمان سردرد میگرنی راه حلی وجود دارد؟

سردرد میگرنی

با وجود اینکه لغت «میگرن» معمولا برای هر سردرد شدیدی استفاده می‌شود،‌ سردرد میگرنی نتیجه تغییرات فیزیولوژیک خاصی است که درون مغز اتفاق می‌افتد و منجر به درد مشخصی شده و با علائم خاصی همراه می‌شود. سردردهای میگرنی اغلب به شکل درد ضربان‌دار توصیف می‌شوند که معمولا یکطرفه هستند گرچه ممکن است افراد میگرن را به شکل دوطرفه نیز احساس کند. این واژه از زبان یونانی گرفته شده و به معنی “درد یک طرف سر” می باشد.

نزدیک به ۲۵٪ افراد میگرن را تجربه می‌کنند. اغلب مبتلایان خانم هستند و طبق پیش‌بینی‌ها بعد از بلوغ نسبت بیماران خانم به آقا حدودا ۳ به ۱ است.

علایم همراه با آن می‌تواند شامل حالت تهوع، استفراغ، نورگریزی (افزایش حساسیت به نور)، صدا ترسی (افزایش حساسیت به صدا) باشد و درد به‌طور کلی با بالا رفتن فعالیت بدنی افزایش می‌یابد.

در اینجا قصد داریم راه حل های طبیعی را برای درمان سردردهای میگرنی ارائه دهیم:

 

10 روش طبیعی برای کاهش علائم سردرد میگرنی

میگرن ها سردردهای معمولی نیستند. اگر آنها را تجربه کنید ، می دانید که ممکن است درد ضربان‌دار ، حالت تهوع و حساسیت به نور و صدا را هم تجربه کنید. وقتی دچار سردرد میگرنی می شوید تقریبا دست به هر کاری می زنید تا مگر آن را از خود دور کنید.

درمان های طبیعی راهی بدون دارو برای کاهش علائم میگرن هستند. این روش های درمانی در منزل ممکن است به جلوگیری از میگرن یا حداقل به کاهش شدت و مدت زمان آن کمک کند.

توجه: سر دردهای میگرنی  شدید ممکن است نیاز به درمان با داروهای تجویزی  یا بدون نسخه (OTC) داشته باشند.

با پزشک خود در مورد یک برنامه درمانی که برای شما مناسب است صحبت کنید.

1. از هات داگ پرهیز کنید

رژیم غذایی نقش مهمی در جلوگیری از سردرد میگرنی دارد. بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها عامل میگرن شناخته شده اند مانند:

 • غذاهای حاوی نیترات از جمله هات داگ ، کالباس ، بیکن و سوسیس
 • شکلات
 • پنیری که حاوی ترکیب طبیعی تیرامین است ، مانند آبی ، فتا ، چدار ، پارمزان و سوئیس
 • الکل ، به خصوص شراب قرمز
 • غذاهایی که حاوی مونو سدیم گلوتامات (MSG) ، تقویت کننده عطر و طعم هستند
 • غذاهایی که بسیار سرد هستند مانند بستنی یا نوشیدنی های سرد
 • غذاهای فراوری شده
 • غذاهای ترشی
 • لوبیا
 • میوه های خشک شده
 • محصولات لبنی کشت مانند دوغ ، خامه ترش ، و ماست

مقدار کمی کافئین ممکن است درد میگرن را در بعضی افراد کاهش دهد. کافئین در برخی از داروهای میگرن نیز وجود دارد. اما کافئین بیش از حد ممکن است باعث میگرن شود. همچنین ممکن است منجر به سردرد شدید ترک کافئین شود.

برای اینکه بفهمید کدام غذاها و نوشیدنی ها میگرن شما را تحریک می کنند ، یک دفترچه یادداشت غذایی روزانه داشته باشید. هر چیزی را که می خورید ضبط کنید و احساس خود را پس از آن یادداشت کنید.

روغن اسطوخودوس برای سردرد میگرن

2. روغن اسطوخودوس بزنید

استنشاق اسانس اسطوخودوس ممکن است درد میگرن را تسکین دهد. طبق تحقیقات سال 2012 ، افرادی که در طی حمله میگرن به مدت 15 دقیقه از روغن اسطوخودوس استنشاق کرده بودند ، نسبت به افرادی که دارونما استنشاق می کردند ، تسکین سریع تری داشتند. روغن اسطوخودوس ممکن است مستقیماً استشمام شود یا در شقیقه ها رقیق شود.

 

3. طب فشاری را امتحان کنید

طب فشاری عملی است که با فشار انگشتان و دستها به نقاط خاصی از بدن برای تسکین درد و سایر علائم فشار می آورد. با توجه به تحقیقات انجام شده، طب فشاری یک درمان جایگزین معتبر برای افرادی است که از سردردهای مزمن و سایر بیماری ها دردناک رنج می برند. یک مطالعه جداگانه نشان داد که طب فشاری ممکن است به رفع حالت تهوع مرتبط با میگرن کمک کند.

 

 4. بابونه گاوی را امتحان کنید

بابونه گاوی یک گیاه گلدار است که مانند یک گل مروارید به نظر می رسد. این یک داروی خانگی برای سردردهای میگرن است. شواهد کافی مبنی بر این که این گیاه از میگرن جلوگیری می کند ، وجود ندارد اما هنوز بسیاری از مردم ادعا می کنند که به علائم میگرن بدون عوارض جانبی کمک می کند.

 

5. روغن نعناع بمالید

جوهر نعنا (منتول) موجود در روغن نعناع می تواند از بروز میگرن جلوگیری کند. مطالعاتی در سال 2010 نشان داد که استفاده از محلول جوهر نعنا در پیشانی و شقیقه نسبت به دارونما برای دردهای مرتبط با سردرد میگرنی مانند حالت تهوع و حساسیت به نور موثرتر است.

 

6. به سراغ زنجبیل بروید

این شناخته شده است که زنجبیل حالت تهوع ناشی از بسیاری از بیماری ها ، از جمله سردرد میگرنی را کاهش می دهد. همچنین ممکن است فواید دیگری برای سردرد میگرنی نیز داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که پودر زنجبیل شدت و مدت زمان سردرد میگرنی و همچنین داروی تجویز شده سوماتریپتان را کاهش داد و عوارض جانبی کمتری را به همراه داشت.

 

یوگا و سردرد میگرنی

7. به دنبال ورزش یوگا بروید

یوگا از تنفس ، مدیتیشن و حالت های بدن برای ارتقا سلامت استفاده می کند. طبق تحقیقات انجام شده یوگا می تواند فراوانی ، مدت زمان و شدت سردردهای میگرنی را از بین ببرد. اینطور تصور می شود که ورزش یوگا می تواند اضطراب و تقویت عضلات را بهبود بخشد ، تنش را در مناطق محرک سردرد میگرنی آزاد کند و سلامت عروق را بهبود بخشد.

اگرچه محققان نتیجه گیری کردند که توصیه یوگا به عنوان درمان اصلی سردرد میگرنی خیلی زود است ، آنها معتقدند که یوگا از سلامت کلی حمایت می کند و به عنوان یک درمان مکمل می تواند مفید باشد.

 

8. بیوفیدبک را امتحان کنید

بیوفیدبک یک روش آرام سازی است. این به شما می آموزد که واکنش های خودمختار در برابر استرس را کنترل کنید. بیوفیدبک ممکن است برای میگرن های ناشی از واکنش های فیزیکی به استرس مانند کشش عضلات مفید باشد.

 

9. به رژیم غذایی خود منیزیم اضافه کنید

کمبود منیزیم با سردردهای میگرنی ارتباط دارد. مطالعات نشان می دهد که مکمل اکسید منیزیم به جلوگیری از سردرد میگرنی با هاله کمک می کند. همچنین ممکن است از میگرن مربوط به قاعدگی جلوگیری کند.

منیزیم را می توانید از غذاهایی دریافت کنید که شامل موارد زیر است:

 • بادام ها
 • دانه کنجد
 • دانه های آفتابگردان
 • آجیل برزیلی
 • بادام هندی
 • کره بادام زمینی
 • بلغور جو دوسر
 • تخم مرغ
 • شیر

10. ماساژ درمانی

ماساژ درمانی تاثیر بسزایی در درمان میگرن دارد، تحقیقات می گوید ماساژ هفتگی ممکن است میزان ابتلا به سردرد میگرنی را کاهش دهد و کیفیت خواب بهبود یابد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد ماساژ استرس درک شده و مهارت های مقابله ای را بهبود می بخشد. همچنین به کاهش ضربان قلب ، اضطراب و سطح کورتیزول کمک می کند.

 

حرف آخر

اگر سردرد میگرنی دارید ، می دانید که کنار آمدن با علائم می تواند چالش برانگیز باشد. ممکن است کارتان را از دست بدهید یا نتوانید در فعالیت هایی که دوست دارید شرکت کنید. درمان های فوق را امتحان کنید و کمی تسکین پیدا کنید.

همچنین ممکن است مفید باشد که با دیگران صحبت کنید که دقیقاً شما را درک می کنند و می فهمند که چه بر شما می گذرد.

 

 

اصطلاحات

دارونما یا پلاسبو ؛ placebo  : به استفاده از روش‌های درمانی صوری و تلقینی گفته می‌شود که می‌تواند با فریب بیمار، اثر مثبتی در روند بهبودی وی داشته باشد. اثر درمانی که از به کار بستن چنین روش‌هایی حاصل می‌شود را نیز اثر پلاسبو می‌نامند.

جوهر نعنا (به انگلیسی: Menthol) که یک الکل ده کربنی است و از روغن اسانس خالص نعنا استخراج می‌شود و به عنوان چاشنی و ماده معطر و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوماتریپتان : دارویی است که کاربرد اصلی آن در درمان سردردهای میگرنی و سردردهای تنشی می‌باشد.

بیوفیدبک یا پس‌خوراند زیستی ؛ Biofeedback : شیوه‌ای تکمیل‌کننده و جایگزین برای دارو درمانی است که در آن می‌آموزیم عملکردهای بدن از جمله ضربان قلب را با کمک ذهن کنترل نماییم.

در بیوفیدبک به حسگرهای الکتریکی وصل می‌شوید که به شما کمک می‌کند اطلاعاتی درباره بدن خود را دریافت و اندازه‌گیری نمایید، حسگرهای بیوفیدبک به شما می‌آموزد که چگونه تغییرات ظریف و ماهرانه‌ای در بدن خود، مثلاً آرام کردن برخی ماهیچه‌ها را به تدریج انجام دهید تا به آنچه می‌خواهید، برای مثال کاهش تنش، برسید.

در اصل بیوفیدبک وضعیت سلامت و عملکرد فیزیکی، به فرد قدرت استفاده از افکار برای کنترل بدن را می‌دهد. بیوفیدبک اغلب به عنوان یک شیوه آرمیدگی بکار می‌رود.

کورتیزول

کورتیزول (به انگلیسی: Cortisol) معروفترین گلوکوکورتیکوئید بدن است که از غده فوق کلیوی ترشح می‌شود. گلوکوکورتیکوئیدها مانند کورتیزول نقش‌های مختلفی از جمله کاهش التهاب، تخفیف واکنش‌های ایمنی، تأثیر بر متابولیسم و افزایش قند خون در بدن دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *