مقالات

مراقبت های ضروری مادران در دوران بارداری

مراقبت های ضروری مادران در دوران بارداری

مادران میتوانند با رعایت یک سبک زندگی سالم و مراجعه به موقع و مداوم به پزشک خود، علاوه بر تجربه یک بارداری سالم و کم دردسر، با مراقبت از جنین خود، احتمال سلامت تولد کودک را افزایش دهند. در مقاله زیر، مشکلات رایج دوران بارداری و روش‌های مؤثر در مراقب و بهبود این شرایط به تفضیل شرح داده شده است.

یک بارداری نرمال و کامل، معمولاً 40 هفته طول می‌کشد. زنانی که زودتر از بارداری خود مطلع شده و مراقبت‌های بارداری را دریافت می‌کنند، بارداری سالم‌تری داشته و احتمال بالاتری برای تولد یک نوزاد سالم خواهند داشت. دانستن آنچه در طول یک دوره بارداری طبیعی و کامل اتفاق خواهد افتاد، برای نظارت بر سلامتی مادر و کودک بسیار مهم است.

مراقبت‌های غذایی در دوران بارداری

یک رژیم غذایی متعادل، تأثیر به سزایی در سلامت مادر و جنین دارد، بنابراین پیشنهاد می‌شود درمورد میزان اضافه وزن و تغذیه مناسب شرایط بدنی خود، با دکتر مشورت نمایید. اما رعایت چند نکته برای تمام مادران به عنوان مراقبت بارداری الزامی است. بنابراین مطالب زیر را به طور دقیق مطالعه فرمایید.

 گوشت، ماهی و تخم مرغ خام

مصرف غذاهای خام (نپخته) خطر مسمومیت غذایی را افزایش می دهد! بنابراین از مصرف گوشت‌های خام، سرد و اسلایس شده بپرهیزید. طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا، مادران باردار باید از خوردن کوسه، اره ماهی، ماکرول (ماهی خال مخالی) و کاشی ماهی، به خاطر داشتن جیوه زیاد که به سیستم عصبی جنین آسیب می‌رسانند، بپرهیزند! همچنین پیشنهاد می‌شود در هفته بیشتر از 2 یا نهایتاً 3 وعده از ماهی (یا تن ماهی)  استفاده نکنید.

تخم مرغ به دلیل تراکم مواد غذایی، یک انتخاب غذایی عالی در دوران بارداری است، به شرط آنکه در آب درحال جوش یا در حالت نیمرو کاملاً پخته شود؛ به این معنی که سفیده آن ببندد و زرده غلیظ شود.

مصرف سایر انواع پروتئین مانند گوشت و ماهی پخته (قزل آلا، ساردین و…) ، لوبیا، نخود فرنگی، آجیل و مغزدانه‌ها را فراموش نکنید.

عدم مصرف مواد غذایی خام در دوران بارداری

میوه، سبزیجات و لبنیات در دوران بارداری

میوه و سبزیجات را به خوبی بشویید و ظروف مربوط به آن‌ها را تمیز نگه دارید. همچنین برای دریافت میزان کافی کلسیم، روزانه 4 وعده یا بیشتر لبنیات و محصولات لبنی پاستوریزه میل نمایید (توجه داشته باشید که محصولات پاستوریزه نشده به دلیل وجود انواع خاصی از باکتری ممکن است عامل عفونت شوند).

کافئین و جایگزین‌های قند

روزانه، بیش از 1 یا 2 فنجان قهوه یا نوشیدنی‌های کافئین دار ننوشید. همچنین به خاطر داشته باشید که، مصرف میزان متعادل شیرین کننده‌های مصنوعی مثل آسپارتام، بلامانع است (مگر در مادران مبتلا به فنیل کتون اوری).

غلات و حبوبات

دردوران بارداری به منظور تأمین آهن و اسید فولیک، مصرف غلات و حبوبات پخته را در برنامه غذایی خود فراموش نکنید!

مراقبت‌های دارویی در دوران بارداری

پیش از مصرف هر نوع دارو حتی مسکن یا ویتامین با پزشک خود مشورت کنید؛ زیرا برخی داروها بخصوص در سه ماهه اول بارداری ممکن است باعث نقایص تولد در جنین شوند. البته توصیه می‌شود مادران، پیش از بارداری مصرف روزانه فولیک اسید را آغاز کنند (میزان مصرف طبق نظر پزشک تعیین گردد).

مراقبت‌های دارویی در دوران بارداری

مراقبت‌های فیزیکی

مراقبت‌های فیزیکی می‌تواند خود شامل موارد بسیار متعددی باشد که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می کنیم.

توصیه‌های مربوط به شغل

اینکه مادران شاغل باردار، چه مدت می‌توانند به کار کردن ادامه دهند، به عوامل مختلفی از جمله

 • نوع کار
 • محیط کاری
 • و سلامت عمومی مادر

مرتبط است و برای همه یکسان نیست. به عنوان مثال: مشاغلی که با مواد شیمیایی یا اشعه‌های رادیویی در ارتباط هستند می‌توانند به سلامت جنین آسیب برسانند. اما مشاغل اداری سبک، به شرط آنکه لپ تاپ را روی شکم خود نگذارید و همچنین مانع میزان کافی استراحت شما نشود، مشکل آفرین نخواهد بود. توجه داشته باشید برای مادرانی که در خطرهای جدی مثل زایمان زودرس هستند، استراحت و ماندن در تختخواب گزینه‌های ایمن‌تری برای گذراندن دوران بارداری هستند.

توصیه‌های ورزشی در دوران بارداری

پیشنهاد می‌شود اگر مشکل یا بیماری خاصی ندارید، به طور روزانه حداقل به مدت 30 دقیقه ورزش کنید. ورزش روزانه علاوه بر کاهش علائم و ناراحتی‌های دوران بارداری، مادر و کودک را به داشتن یک زندگی سالم عادت می‌دهد.

نکات زیر را در زمان فعالیت‌های ورزشی به خاطر داشته باشید:

 • اگر پیش از بارداری ورزش می‌کردید، فعالیت ورزشی خود را ادامه دهید، اما اگر پیش از این ورزش نمی‌کردید بهتر است کم کم شروع کنید و اصلاً به بدن خود فشار نیاورید.
 • در حین ورزش برای جلوگیری از کم آبی یا گرمای بیش از حد بدن، بخصوص در سه ماهه دوم بارداری، آب فراوان بنوشید.
 • پیاده‌روی و شنا گزینه‌های مناسبی در دوران بارداری هستند.
 • از انجام ورزش‌هایی که ممکن است باعث افتادن شما شوند، مثل اسکی یا کوهنوردی و همچنین ورزش‌هایی که احتمال تماس‌های جدی دارند، مثل فوتبال یا بسکتبال، پرهیز کنید.
 • در صورتی که هر مشکل، سوال یا احساس بدی داشتید، حتماٌ با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه‌های ورزشی در دوران بارداری

مراقبت‌های روحی در دوران بارداری

در طول دوران بارداری ممکن است مادر دچار احساسات ناخوشایندی شود که کاملاً هم طبیعی هستند. اما با راهکارهای ساده‌ای می‌توان اثرات آنها را کاهش داد:

خستگی

خستگی در دوران بارداری احساسی شایع است که معمولاً با استراحت و خواب کافی قابل تحمل می‌شود. اما اگر علائم کوفتگی و رخوت ادامه یافت، از پزشک خود راهنمایی بگیرید.

تهوع صبحگاهی

تهوع صبحگاهی در طول زمان بارداری شروع به بهبود می‌کند، تا جایی که معمولاً در سه ماهه دوم رفع می‌گردد. با این حال ممکن است در برخی مادران مشکلات بیشتری ایجاد کند. برای کاهش علائم بهتر است وعده‌های غذایی کوچک و مکرر را امتحان کنید.

تهوع صبحگاهی دوران بارداری

از خوردن غذاهای چرب، تند و یا اسیدی پرهیز کنید. برخی اوقات خالی بودن معده باعث ایجاد حالت تهوع می‌شود، بنابراین همیشه مقداری کراکر همراه داشته باشید. توجه داشته باشید که: اگر تهوع صبحگاهی باعث کاهش وزن مادر شد یا بیش از سه ماهه اول بارداری به طول انجامید، به پزشک اطلاع دهید!

بی حالی

در دوران بارداری میزان ترشح هورمون‌ها در بدن مادر مدام درحال تغییر است؛ بنابراین تمام زندگی شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد، پس به خودتان سخت نگیرید. اما اگر بیش از اندازه ناراحت هستید یا افکار خطرناکی مثل خودکشی دارید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت‌های پزشکی در دوران بارداری

پیش از آنکه تصمیم به بارداری بگیرید، باید برای کنترل و اطلاع از نیازهای این دوران خاص، یک پزشک معتبر انتخاب کنید. در طول دوران بارداری، مادر بارها برای چکاپ، دریافت مشاوره و آموزش، مراقبت‌های دوران بارداری و انجام آزمایشات مختلف به پزشک خود مراجعه می‌کند. به عنوان مثال، این آزمایشات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تست قند خون – برای بررسی دیابت حاملگی می‌توانید از دستگاه تست قند خون خانگی استفاده کنید.
 • آزمایش خون – برای بررسی احتمال برخی بیماری‌ها، کم خونی و تعیین گروه خونی
 • سونوگرافی – برای بررسی وضعیت جنین

تست قند خون در دوران بارداری

به خاطر داشته باشید که درصورت وجود هرگونه سابقه خانوادگی خاص، پزشک خود را درجریان بگذارید تا درصورت لزوم تست غربالگری ژنتیکی را برای شما تجویز کند.

برای حفظ سلامت مادر و جنین، حفظ ارتباط با دکتر، چکاپ مرتب و مراجعه به موقع به پزشک برای برطرف کردن هر مشکل یا علائم غیرعادی یا حتی شک برانگیز، بسیار ضروریست!

شکایات رایج در دوران بارداری

در طول دوران بارداری، مادر دچار علائمی می‌شود که به عنوان شکایت‌های رایج بارداری شناخته می‌شوند و راه حل‌های آسانی هم برای کاهش این عوامل وجود دارد:

دردهای دوران بارداری ( کمردرد، پا درد و یا گرفتگی عضلات )

فعالیت‌های مستمر و سبک ورزشی، همچنین نوشیدن مقادیر زیاد آب می تواند در کاهش این دردها مؤثر باشد. همچنین با مشورت پزشک خود می‌توانید از گن بارداری مناسب استفاده کنید.

مشکلات گوارشی ( یبوست، بواسیر، تکرر ادرار و سوزن سردل )

برای رفع یبوست، علاوه بر مصرف زیاد مایعات، غذاهای فیبردار مانند میوه، سبزیجات و غلات سبوس‌دار میل کنید. همچنین توجه داشته باشید که بدون مشورت با پزشک از داروهای ملین استفاده نکنید!

اگر دچار بواسیر شدید، مرطوب نگهداشتن بدن یا شستشو با آب گرم می‌تواند تأثیرگذار باشد.

تکرر ادرار کاملاً طبیعی است و در اثر تغییرات هورمونی و همچنین فشار ناشی از بزرگ شدن جنین برروی مثانه مادر ایجاد می‌شود.

برای کاهش احساس سوزش سر دل نیز غذاهای تند، چرب و اسیدی میل نکنید. وعده‌های کوچک ولی بیشتر غذایی درنظر بگیرید. بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید و درصورت برطرف نشدن این مشکل، برای مصرف آنتی اسیدها با پزشک خود مشورت کنید.

واریس

اگر واریس پا دارید از پوشیدن لباس‌هایی که محکم دور کمر یا پاهای شما را می‌گیرند خودداری کنید. اما با مشورت پزشک می‌توانید از جوراب واریس با کلاس فشاری مناسب استفاده نمایید. به مقدار کافی استراحت کنید و ترجیحاً پاهای خود را بالا بگذارید. همچنین از نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی بپرهیزید تا در دوران بارداری دچار واریس نشوید.

واریس پا

خونریزی لثه

مرتباً از نخ دندان و مسواک استفاده کنید. همچنین مراجعه به دندانپزشک را به دلیل بارداری کنسل نکنید؛ فقط او را در جریان بارداری خود بگذارید. مراقبت از دهان و دندان بخشی از مراقبت دوران بارداری است.

تغییرات پوست و مو

به طور طبیعی، علائم پوستی مثل

 • لکه‌های قرمز ناشی از کشش پوست
 • تیرگی پوست صورت
 • یا خطوط تیره زیر شکم

روی سطح بدن شما ظاهر می‌شوند؛ این علائم قابل پیشگیری نیست اما معمولاً پس از بارداری محو می‌شوند. شما می‌توانید برای رفع خشکی و خارش از لوسیون‌ها کمک گرفته و سعی کنید با دور ماندن از آفتاب و استفاده از کرم ضد آفتاب میزان لکه‌های پوستی را کاهش دهید.

 اِدِم یا ورم

در حالت استراحت پاهای خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید یا برروی پهلو چپ بخوابید. این موقعیت‌ها به بازگشت خون به سمت قلب کمک می‌کند.

اقدامات لازم در دوران بارداری

در دوران حساس بارداری علاوه‌بر مراقبت‌های ذکر شده لازم است اقداماتی نیز انجام شود. برخی در مهم‌ترین این اقدامات را در این بخش معرفی می‌نماییم:

سونوگرافی‌های دوران بارداری

 • در مرحله اول بارداری یک سونوگرافی به منظور تائید حاملگی داخل رحم انجام می‌شود.
 • سونوگرافی بعدی در سه ماهه اول بارداری انجام می‌شود که سونوگرافی غربالگری اول نام دارد.
 • سونوگرافی و غربالگری دوم باید در سه ماهه دوم انجام شود.
 • نهایتا در ۳۶ هفته سونوگرافی بررسی مایع جنین بسته به ضروت پزشک انجام می‌شود.

شرکت در کلاس‌های دوران بارداری

شرکت در کلاس‌های بارداری به مادران باردار بویژه زنانی که اولین بارداری خود را تجربه می‌کنند، در راستای بالا بردن آگاهی، ایجاد آمادگی‌های لازم در آنها و حفظ سلامت آنها کمک زیادی می‌کند. به علاوه اغلب این کلاس‌ها با اهداف خاصی برگزار می‌شوند که نکات زیادی در ارتباط با

 • مراقبت‌های بارداری
 • تمرینات ورزشی مناسب با شرایط مادر
 • آموزش‌هایی در ارتباط با نگهداری و مراقبت از نوزاد بعد از زایمان

ارائه می‌شود. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم حتما در این کلاس‌ها شرکت کنید و از کسب اطلاعات ناآگاهانه از افرادی که قبلا تجربه زایمان داشته‌اند و عقاید اشتباهی دارند، خودداری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *