مقالات

چطور با بدغذایی کودک مقابله کنیم؟

بدغذایی کودکان

بدغذایی کودک مسئله رایجی است و می تواند برای والدین امری خسته‌کننده و استرس زا باشد. به این معنی که کودک شما همه نوع غذا را رد می کند و شما نگران این هستید که کودک شما تغذیه مناسبی ندارد. با کمی تمرین و تلاش می توانید به کودکتان که بد غذاست کمک کنید که به این مشکل غلبه کند و با آن مقابله کنیم.

به کودکتان اجازه انتخاب دهید

از تنوع انتخاب ها استفاده کنید. به جای اینکه سعی شما این باشد که کودکتان فقط یک نوع غذا را دوست داشته باشد به او انواع گوناگونی از غذاها را معرفی کنید. اگر غذاهای متنوعی را برای فرزند خود تهیه کنید ، این شانس را افزایش می دهد که کودک شما بخورد و یاد بگیرد که چیزی را دوست داشته باشد و از این طریق تغذیه مورد نیاز خود را بدست آورد.

 • برای مثال اگر کودک شما در مرحله پس زدن سبزیجات است او را مجبور نکنید که فقط یک نوع سالاد بخورند در عوض به او مقدار کمی سالاد در کنار موارد دیگری مانند پنیر، گوشت و یا میوه‌های دیگر بدهید.
 • سعی کنید غذای جدید را در کنار یکی از غذاهای مورد علاقه کودک قرار دهید. به عنوان مثال ، از فرزند خود بخواهید که یک قطعه سیب را امتحان کند و به محض مصرف غذای جدید ، کمی از غذاهایی را که دوست دارد به او بدهید.

به فرزندتان گزینه هایی را ارائه دهید تا انتخاب کند. کودکی که در انتخاب مواد غذایی خود مشارکت دارد انگیزه بیشتری برای خوردن غذا خواهد داشت. به عنوان مثال ، از فرزندتان بخواهید در ساندویچ خود چه چیزی را می خواهد و کدام تکه میوه را برای ناهار دوست دارد ، و یک مجموعه متناهی از گزینه های مورد نظر را برای آنها پیشنهاد کنید.

 • نکته اصلی در دسترس قرار دادن گزینه ها است نه مجبور کردن فرزندتان به خوردن یک چیز خاص. کودک بدغذا اگر چیزی را امتحان کرد و به این نتیجه رسید که آن را دوست ندارد ، آن را مجبور نکنید که آن را بخورد.
 • غذاهای متنوعی را در دسترس کودکان بدغذای خود قرار دهید حتی اگر بگویند که غذاهای خاصی را دوست ندارند. بارها و بارها غذا را پیشنهاد دهید. (این کار را به طور نامحدود انجام دهید)
 • غذاها را با روش های مختلف آشپزی آماده کنید زیرا ممکن است برخی از کودکان بدغذا نسبت به بافت آن حساس تر باشند. به عنوان مثال ، کودک بدغذای شما ممکن است هویج خام را دوست نداشته باشد ، اما اگر بخار پز شود ، ممکن است از آنها لذت ببرد.

به کودکتان اجازه انتخاب غذا را دهید

بدانید که “جدید بودن” بخش بزرگی از مشکل است. همه چیز برای یک کودک تازه است. ممکن است کودکان قبل از اینکه بخواند طعم غذای جدید را بپذیرند ، مجبور شوند بارها و بارها آن غذا را امتحان کنند (گاهی اوقات 10 تا 15 بار). صبور باشید و تلاش کنید.

 • سعی کنید غذاهای جدید را با غذاهای قدیمی که کودک شما قبلاً دوست داشته ارتباط برقرار کنید به این صورت که به او بگویید این دو غذا با هم چه مشترکاتی دارند. به عنوان مثال اگر فرزند بدغذای شما زغال اخته را دوست دارد ، ممکن است توت فرنگی را نیز دوست داشته باشد ، زیرا هر دو میوه از یک نوع مشابه هستند.
 • شما می توانید ترکیبات جدیدی را در ظرفی جلوی آنها قرار دهید که با غذاهای مورد علاقه شان مشابهت دارد. به عنوان مثال ، اگر فرزند شما پنیر را دوست دارد ، می توانید به جای کلم بروکلی بخارپز، به آنها کلم بروکلی و پنیر بدهید.

سعی نکنید همه چیز را کنترل کنید و آن را مجبور نکنید. اکثر کودکان به خوبی به تقویت منفی غذا پاسخ نمی دهند. اگر تلاش شما این باشد که به آنها چیزی را بخورانید که نمی خواهند یا خوردن را برای آنها مثل یک کار سخت روزانه جلوه دهید تا یک کار لذت بخش احتمالاً آنها به همان شیوه بد غذایی خود ادامه دهند.

 • غذای جدید را در قسمت های کوچک معرفی کنید تا کودک بدغذا احساس غرق شدن نکند. برای مثال ممکن است با یک نخود شروع کنید. با گذشت زمان ، به آرامی مقدار غذای جدیدی را که در بشقاب کودک خود قرار داده اید ، افزایش دهید.
 • تشویق ملایم را امتحان کنید و انتخاب را در نهایت به فرزند خود واگذار نمایید. شما نمی خواهید احساسات منفی را با غذا در ذهن کودک خود مرتبط کنید.

فرزندتان را با غذا خوردن درگیر کنید

در هنگام خرید مواد غذایی از فرزندتان کمک بخواهید. برای رفع بدغذایی کودک، هنگامی که به خرید مواد غذایی می روید ، از فرزندتان بخواهید در انتخاب غذاهای خاص – به ویژه کالاهای جدید غذایی که می خواهید آنها را امتحان کند ، یاری کند. به کودک خود اجازه دهید بافت غذا را حس کند و “درست” را انتخاب کند. وقتی بیشتر درگیر شوند ، احتمالاً در خوردن غذا نیز مشارکت می کنند.

 • به فرزندتان این فرصت را بدهید که به تنهایی چیزی را انتخاب کند که بعد از آن در یک وعده غذایی قرار دهید. این امر ممکن است با احساس ارتباط بیشتر با فرآیند آماده سازی به آنها کمک کند تا بر بد غذایی خود غلبه کنند.

فرزندتان را با غذا خوردن درگیر کنید

به آنها نشان دهید که چگونه غذا درست می شود. وقتی آنها با شما در آماده سازی غذا شراکت می کنند و می فهمند که غذا چطور و از کجا تهیه می شود ذهن آنها آمادگی بیشتری دارد که تصمیم بگیرند آن غذا را امتحان کنند. در صورت امکان ، وعده های غذایی را در خانه (از ابتدا) بپزید تا در مورد آماده سازی آن غذا، به کودکان آموزش دهید و با بدغذایی کودک تان مقابله کنید.

 • بگذارید فرزند شما در تهیه شام ​​برای خانواده شرکت کند. دیدن اینکه چه چیزی داخل غذایی که می خوردند می رود به آنها کمک خواهد کرد که به بدغذایی شان غلبه کنند.
 • حتی می توانید با بدغذایی کودک به این روش عمل کنید که به آنها اجازه دهید در آشپزخانه در حالی که در حال پخت و پز هستید یا وقتی می خواهید میز غذا را بچینید به شما کمک کنند.
 • کار آماده سازی غذا را برای کودکان یک کار سرگرم کننده جلوه دهید. مثلا با استفاده از قالب های شیرینی ساز غذای کودک را به اشکال مختلف مثلا پروانه ، ماهی و گربه درآورید.

یک دوست ماجراجو را برای شام دعوت کنید. بچه ها شدیدا مستعد پذیرش چیزها از سوی دوستان شان هستند. اگر فرزند شما خیلی بدغذا است سعی کنید برای معالجه بدغذایی کودک تان یکی از دوستان ماجراجوی او را برای صرف شام دعوت کنید. امید است که فرزند شما با دیدن دوستش و به تبع او همه آن غذاهایی را که از خوردن شان امتناع می کرد بخورد.

عادت های خوب غذا خوردن را برای فرزندتان مدل سازی کنید

مراقب رفتارهای خود در هنگام خوردن غذا باشید. نحوه غذا خوردن و نحوه صحبت کردن شما در مورد غذا ناگزیر بر احساس فرزند شما در مورد غذا تأثیر می گذارد. در هنگام صحبت کردن در مورد “رژیم غذایی” و بیان ترجیحات شدید برای برخی از غذاها در رژیم غذایی خود بسیار مراقب باشید. بد غذایی کودک می تواند ناشی از این باشد که کودکان پیام هایی را که از شما دریافت می کنند. حتی آن پیام هایی که خیلی ظریف اند را فورا انتخاب می کنند.

 • از خوردن زیاد غذاهای ناسالم به ویژه در مقابل کودک خودداری کنید.
 • از صحبت های منفی در مورد غذاهایی که دوست ندارید ، خودداری کنید باعث نشوید که غیر مستقیم کودک شما چیزی را ناخواسته از انتخاب های خود کنار بزند.

عادت های خوب غذا خوردن را برای فرزندتان مدل سازی کنید

وعده های غذایی خود را با فرزندان خود بخورید. هر چقدر وسوسه کننده است که بچه ها را با غذایشان تنها رها کرده و به کار در آشپزخانه و یا امور منزل بپردازید این کار را نکنید چرا که بچه ها اگر ببینند که کسی به آنها توجهی نمی کند ممکن است که از خوردن دست بکشند. اگر علاقه مند هستید که بد غذایی کودکان شما حل شود در کنار آنها باشید تا به خوردن تشویق شان کنید.

 • در وقت شام با فرزندان خود مشغول غذا خوردن باشید و به آنها نشان دهید که به آنها اهمیت می دهید.

با خانواده از غذا خوردن لذت ببرید. برای اوقات ویژه خانواده و عزیزان تان وقت بگذارید و در کنار آنها طعم غذاهای مختلف را بچشید. بودن در کنار عزیزان تان کمک خواهد کرد که این زمان به یک تجربه مثبت برای فرزند شما تبدیل شود. به این طریق فرزندان در سر میز غذا انرژی مثبت دریافت خواهند کرد. پس همیشه در کنار هم غذا بخورید.

 • سعی کنید به طور مداوم برای شام به عنوان یک خانواده وقت بگذارید. این کار باعث می شود آنها بین زمان خوش با خانواده بودن و غذا خوردن پیوند ایجاد کنند و به این طریق بر مسئله بدغذایی غلبه کنند.
 • یکی از عوامل بدغذایی کودک چیزهایی است که حواس کودک را از غذایی که می خورد پرت می کند. عوامل حواس پرتی را با خاموش کردن تلویزیون و کنار گذاشتن تلفن ها به حداقل برسانید.
 • حتی اگر فرزند شما غذا نمی خورد ، او را تشویق کنید که در طول وعده های غذایی در کنار میز باشد.

در موارد حاد بدغذایی کودک چه موقع به دنبال راه حل پزشکی باشیم

برای جلوگیری از یک مشکل جسمی به پزشک متخصص اطفال خود مراجعه کنید. بعضی اوقات ، شرایط پزشکی می تواند مانند بدغذایی کودک ها عمل کرده و منجر به مقاومت در برابر وعده های غذایی شود.

اگر به نظر می رسد کودک شما در طول وعده های غذایی یا بعد از وعده های غذایی دچار درد یا ناراحتی شده است یا مرتباً در حین خوردن غذاها عق می زند ، ممکن است وعده های غذایی را با این تجربیات منفی پیوند داده و دیگر نخواهد که غذا بخورد. مشکلات پزشکی که منجر به بدغذایی کودکان می شود عبارتند از:

 • آلرژی
 • حساسیت های غذایی یا عدم تحمل (به عنوان مثال عدم تحمل لاکتوز یا بیماری سلیاک)
 • مشکلات دندانپزشکی مانند حفره ها
 • مهارت های حرکتی ضعیف دهان

در موارد حاد بدغذایی کودک چه موقع به دنبال راه حل پزشکی باشیم

اگر رژیم غذایی فرزند شما به شدت محدود است ، کمک بگیرید. معمولا کودکان بدغذا در رژیم غذایی شان باز بیشتر از 20 غذا دارند. اگر رژیم غذایی کودک شما از 20 غذا یا کمتر تشکیل شده است ، مهم است که پزشک متخصص کودکان خود را از این موضوع با خبر کنید ، زیرا این امر آنها را در معرض کمبودهای غذایی قرار می دهد و می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد که اهمیت آن از بدغذایی کودک تان مهمتر باشد. اگر کودک شما حتی غذاهای بیشتری را قطع کرد و بدغذایی کودک تان هنوز بهبود نیافته است ، باید با یک متخصص حرف بزنید.

 • اگر فرزند شما از کل گروه های غذایی (مانند میوه یا سبزیجات) امتناع ورزد ، به نظر می رسد حتی برای تفاوت های جزئی در غذا (مانند خرید یک مارک متفاوت از یک چیز مشابه) بسیار حساس است ، و حتی انواع مختلفی از همان غذا را امتحان نمی کند ، این می تواند نشانه ای از اختلال اجتناب محدودیت غذا (ARFID) باشد. این وضعیت باعث اضطراب و استرس در حین غذا می شود و غالباً مانند وضعیت بدغذایی کودک به نظر می رسد.
 • کودکان بزرگتر که با بی اشتهایی درگیر هستند ، ممکن است از خوردن غذاهایی که کالری بالایی دارند یا پر چرب یا کربوهیدرات هستند ، امتناع ورزند و به یک مجموعه کوچک از غذاهای “بی خطر” (به طور معمول غذاهای کم چرب و کم کربوهیدرات) محدود شوند. مقداری که آنها می خورند نیز محدود خواهد شد. آنها فقط ممکن است وعده های غذایی بسیار کمی بخورند و وعده های غذایی را به طور کامل رد کنند.
 • کودکانی که مشکلات حسی دارند ، از جمله کودکان اوتیسم و ​​کودکانی که مبتلا به ADHD هستند ، ممکن است در نتیجه حساسیت های حسی یا ویار ها رژیم های غذایی بسیار محدودی داشته باشند.

اگر کودک شما اضطراب غذایی را تجربه کرده است ، به دنبال کمک باشید. این وضعیت طبیعی نیست که بچه ها آنقدر از غذاها وحشت داشته باشند که یا عق بزنند و یا آن را پس بزنند. اگر کودک شما در مورد غذایی که منجر به بدغذایی او شده است ، دچار اضطراب شدید می شود ، با پزشک متخصص کودک خود صحبت کنید. ممکن است آنها را به یک متخصص ارجاع بدهند. علائم اضطراب غذایی شامل موارد زیر است:

 • ترس مداوم از خفگی ، استفراغ ، افزایش وزن یا سایر نتایج احتمالی خوردن إذا
 • تنش ، گریه ، لرزش ، عرق کردن یا نگاه را از غذا برداشتن
 • سعی در صرفنظر کردن از وعده های غذایی یا فرار در هنگام مواجه شدن با یک غذای “ناامن”
 • تف کردن ، عق زدن یا حتی استفراغ غذاهایی که دوست ندارند
 • امتناع کامل از خوردن غذا؛ روزها گرسنه ماندن به جای خوردن غذاهای “ناامن”
 • اجتناب از وقت ناهار مدرسه ، وعده های غذایی خانوادگی ، رستوران ها ، مهمانی ها یا سایر رویدادهای اجتماعی شامل إذا

اگر نگران وزن یا سوء تغذیه هستید ، به پزشک اطلاع دهید. خوشبختانه ، اکثر کودکان بدغذا در طول هفته هنوز هم به اندازه کافی از انواع مختلفی غذا می خورند که سلامتی خود را حفظ کنند. با این حال ، اگر فرزند شما به شدت بدغذا است ، ممکن است به اندازه کافی مواد مغذی دریافت نکند یا همانطور که انتظار می رود وزن پیدا کند.

اگر نگران این هستید که فرزند شما به دلیل بدغذا بودن از رژیم غذایی متعادل استفاده نمی کند ، با پزشک خود صحبت کنید تا راهی برای درست خوردن فرزندتان پیدا کنید.

نتیجه گیری

بدغذایی کودک می تواند به عوامل مختلفی برگردد و بعضی از این عوامل عادت های غلطی هستند که به شیوه های مختلف زندگی هایی که داریم بر می گردد.

با یادگیری روش های صحیح رفتار کردن با کودکانی که بدغذا هستند می توان آنها را کمک کرد که به وضعیت طبیعی خودشان برگردند. با توجه به روش های ذکر شده در بالا اگر به کودکتان اجازه انتخاب دهید و او را با غذا خوردن درگیر کنید و عادت های خوب غذا خوردن را برای فرزندتان به شیوه هایی که گفته شد مدل سازی کنید مطمئنا نتیجه خوبی در مقابله با بدغذایی کودکتان خواید گرفت البته به خاطر داشته باشید که در مواردی خاص از بدغذایی کودک احتمالا باید دنبال راه حل پزشکی باشید که باید به متخصص کودکان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *