مقالات

انواع کمردرد و بررسی علل بروز آنها

کمردرد

کمر درد بسیار شایع است و معمولاً طی چند هفته یا چند ماه بهبود می یابد این نوع درد به خصوص در ناحیه ای از کمر به نام lumbago شایع است ، اگرچه در هرجای ستون فقرات ، از گردن به سمت پایین باسن قابل احساس است.

در بیشتر انواع کمردرد ناشی از هیچ چیز جدی نیست و معمولاً با گذشت زمان بهبود می یابد.

چیزهایی وجود دارد که می توانید برای تسکین این درد انجام دهید. اما گاهی اوقات این درد می تواند مدت ها طول بکشد یا دوباره برگردد.

چگونه کمردرد را تسکین دهیم

نکات زیر ممکن است به شما در کاهش انواع کمردرد و تسریع بهبودی شما کمک کند:

 • تا آنجا که ممکن است فعال بمانید و سعی کنید فعالیتهای روزمره خود را ادامه دهید – این یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید انجام دهید ، زیرا استراحت طولانی مدت احتمال دارد درد را بدتر کند
 • برای کمر درد تمرینات و کشش ها را امتحان کنید . فعالیت های دیگر مانند پیاده روی ، شنا ، یوگا و پیلاتس نیز ممکن است مفید باشد
 • مسکن ضد التهاب ، مانند ایبوبروفن را مصرف کنید- فراموش نکنید که ابتدا مصرف دارو برای شما بی خطر است و اگر مطمئن نیستید از داروساز سوال کنید
 • برای تسکین کوتاه مدت از کمپرس های فشرده گرم یا سرد استفاده کنید- می توانید این موارد را از داروخانه خریداری کنید ، یا می توانید از بطری آب گرم یا کیسه ای از سبزیجات منجمد داخل یخچال را در پارچه یا حوله بسته بندی کنید که به همان خوبی کار می کنند.

اگرچه ممکن است دشوار باشد ، اما اگر خوش بین باشید و تشخیص دهید که درد شما بهتر می شود ، به شما کمک می کند. افرادی که علی رغم درد خود به بهبودی خود خوش بین هستند و مثبت فکر می کنند ، سریعتر بهبود یابند.

دریافت کمک و مشاوره

بعضی از انواع کمردرد معمولاً در طی چند هفته یا چند ماه بهبود می یابد و ممکن است نیازی به مراجعه به پزشک یا سایر متخصصان بهداشت و درمان نباشد.

اما مشاوره گرفتن در موارد زیر ایده خوبی است:

 • درد، طی چند هفته بهبود نمی یابد
 • درد، شما را در انجام فعالیتهای روزمره متوقف می کند
 • درد، بسیار شدید است یا با گذشت زمان بدتر می شود
 • شما نگران درد هستید یا تلاش می کنید که با آن کنار بیایید

اگر به پزشک عمومی مراجعه کنید ، آنها در مورد علائم شما سوال می کنند ، کمر شما را معاینه می کنند و در مورد درمان های احتمالی بحث می کنند.

آنها ممکن است شما را برای کمک بیشتر به پزشک متخصص یا فیزیوتراپیست ارجاع دهند .

متناوباً ، ممکن است بخواهید مستقیماً با یک فیزیوتراپ تماس بگیرید. برخی از فیزیوتراپیست ها قرارهای ملاقات را بدون مراجعه به پزشک می پذیرند ، یا می توانید هزینه درمان خصوصی را انتخاب کنید.

درمان انواع کمردرد توسط متخصص

درمان های کمردرد توسط یک متخصص

اگر یک پزشک عمومی ، متخصص یا فیزیوتراپی فکر نمی کنند درد شما فقط با اقدامات خودیاری بهبود یابد ، ممکن است درمان های اضافی را توصیه کنند.

اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کلاسهای ورزش گروهی که در آن تمریناتی برای تقویت عضلات و بهبود وضعیت بدن آموزش داده می شود
 • درمان های دستی-درمانی ، مانند دستکاری ستون فقرات و ماساژ ، که معمولاً توسط یک فیزیوتراپیست ، متخصص عمل جراحی یا استئوپات انجام می شود
 • پشتیبانی روانشناختی ، مانند درمان شناختی رفتاری (CBT) – اگر می توانید برای مقابله با درد تلاش کنید ، می تواند یک قسمت مفید از درمان باشد

برخی افراد بدون مراجعه به پزشک عمومی ترجیح می دهند برای درمان دستی به یک درمانگر مراجعه کنند. اگر می خواهید این کار را انجام دهید ، معمولاً باید هزینه درمان خصوصی را بپردازید.

به طور کلی جراحی فقط در موارد کمی در نظر گرفته می شود که کمردرد ناشی از یک بیماری خاص پزشکی باشد.

علت های کمردرد

اغلب نمی توان علت کمردرد را تشخیص داد. پزشکان این نوع درد کمر را غیر اختصاصی می نامند.

گاهی اوقات درد ممکن است ناشی از آسیب دیدگی مانند پیچ خوردگی یا کشیدگی باشد ، اما اغلب بدون دلیل مشخصی اتفاق می افتد. دلیل این نوع کمر درد به ندرت چیز جدی ای است.

انواعی از کمردرد وجود دارد که می تواند ناشی از یک بیماری پزشکی باشد مانند:

 • دیسک افتاده (پرولاپس) که در آن – جایی که دیسک غضروف در ستون فقرات به یک عصب نزدیک فشار می آورد
 • سیاتیک – تحریک عصبی که از لگن به سمت پا می رود

این شرایط علائم اضافی مانند بی حسی ، ضعف یا احساس سوزن سوزن شدن را ایجاد می کنند و درمان آنها متفاوت از کمردرد است.

جلوگیری از کمردرد

پیشگیری از کمردرد دشوار است ، اما نکات زیر ممکن است به شما در کاهش خطر کمک کند:

 • به طور منظم تمرینات مربوط به کمر و کشش را انجام دهید – پزشک عمومی یا فیزیوتراپیست ممکن است بتواند به شما در مورد تمرینات توصیه کند
 • فعال بمانید – انجام ورزش منظم می تواند به تقویت پشت شما کمک کند. به بزرگسالان توصیه می شود حداقل 150 دقیقه در هفته ورزش کنند
 • از نشستن به مدت طولانی اجتناب کنید
 • هنگام بلند کردن مراقبت کنید – نکات ایمن بلند کردن را بخوانید
 • وضعیت خود را هنگام نشستن ، استفاده از رایانه یا تبلت و تماشای تلویزیون بررسی کنید – نحوه صحیح نشستن را بیاموزید و نکاتی را برای کاربران لپ تاپ دریافت کنید
 • اطمینان حاصل کنید که تشک طبی روی تخت شما به درستی از شما محافظت می کند
 • اگر اضافه وزن دارید، کم کردن وزن از طریق ترکیبی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می تواند مفید باشد – اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به کمر درد را افزایش دهد

چه موقع باید مشاوره پزشکی فوری گرفت

در صورت داشتن کمر درد یا موارد زیر باید بلافاصله با پزشک عمومی یا متخصص تماس بگیرید:

 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن در اطراف اندام تناسلی یا باسن
 • مشکل در دفع ادرار
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده – دفع ادرار و مدفوع
 • درد قفسه سینه
 • دمای بالا
 • لاغری ناخواسته
 • تورم یا تغییر شکل پشت شما
 • کمر درد بعد از استراحت بهبود نمی یابد یا شب بدتر است
 • کمر درد بعد از یک تصادف جدی شروع شده است
 • کمر درد آنقدر شدید است که مشکل خوابیدن دارید
 • کمر درد هنگام عطسه ، سرفه یا دفع مدفوع بدتر می شود
 • درد به جای کمر از بالای پشت ، بین شانه ها ایجاد می شود

این مشکلات می تواند نشانه مسئله جدی تری باشد و باید فوری بررسی شود.

درمان انواع کمر درد

 

درمان کمر درد

کمر درد معمولاً طی چند هفته یا چند ماه بهبود می یابد. چند چیز وجود دارد که می تواند در این بین به کاهش درد کمک کند.

برخی از درمان های تخصصی نیز وجود دارد که ممکن است توصیه شود، اگر تصور شود اقدامات ساده به خودی خود موثر نیستند.

اگر با وجود انجام درمان های ساده درد شما بهبود نیافته است به پزشک عمومی یا فیزیوتراپی مراجعه کنید.

درمان هایی که می توانید خودتان امتحان کنید

فعال بمانید

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید انجام دهید ادامه حرکت و ادامه فعالیتهای عادی خود تا حد امکان است.

پیش از این تصور می شد که استراحت در رختخواب به شما کمک می کند تا از درد کمر بهبود پیدا کنید ، اما اکنون تشخیص داده شده است که افرادی که همچنان فعال هستند ، سریعتر بهبود می یابند.

این ممکن است در ابتدا دشوار باشد ، اما ناامید نشوید – درد شما در نهایت بهبود می یابد. اگر درد از ادامه روند طبیعی شما جلوگیری می کند ، مصرف مسکن را در نظر بگیرید.

قبل از بازگشت به کار نیازی نیست تا صبر کنید که کاملا بهبود یابید. بازگشت به محل کار به شما کمک می کند تا به یک الگوی طبیعی فعالیت برگردید و می تواند ذهن شما را از درد منحرف کند.

تمرینات و کشش های کمر

تمرینات و کشش های ساده کمر اغلب می تواند به کاهش کمردرد کمک کند. این موارد را می توانید در خانه به دفعات مورد نیاز انجام دهید.

اگر مطمئن نیستید که چه چیزی را امتحان کنید ، یا ممکن است بخواهید برای مشاوره به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید ، ممکن است پزشک عمومی بتواند اطلاعاتی درباره تمرینات کمر را ارائه دهد.

انجام ورزش منظم در کنار این کشش ها نیز می تواند به حفظ قدرت و سلامت کمر کمک کند. فعالیت هایی مانند پیاده روی ، شنا ، یوگا و پیلاتس گزینه های محبوب هستند.

مسکن ها

قرص های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن می توانند به تسکین کمردرد کمک کنند. انواع بسیاری برای خرید از داروخانه ها یا سوپرمارکت ها بدون نسخه پزشک در دسترس است.

اما NSAID ها برای همه مناسب نیستند ، بنابراین جعبه یا بروشور را چک کنید تا ببینید آیا می توانید ابتدا دارو را مصرف کنید یا خیر. اگر مطمئن نیستید با داروساز صحبت کنید.

اگر نمی توانید NSAIDs مصرف کنید ، داروهای جایگزین مانند کدئین می توانند به شما کمک کنند. این یک مسکن قوی تر است که در حالت ایده آل فقط باید چند روز استفاده شود ، زیرا در صورت استفاده طولانی تر می تواند باعث اعتیاد شود.

پاراستامول به خودی خود برای کمردرد توصیه نمی شود ، اما ممکن است در کنار مسکن های قوی مانند کدئین استفاده شود.

در صورت داشتن اسپاسم عضلانی دردناک در پشت ، ممکن است داروهای شل کننده عضلات توسط پزشک عمومی تجویز شود.

برخی از داروهای شل کننده عضلات مانند دیازپام می توانند احساس خواب آلودگی ، گیجی یا ایجاد تاری دید در شما ایجاد کنند. اگر دارای این نوع عوارض هستید ، از رانندگی ، دوچرخه سواری یا کار با ماشین آلات خودداری کنید.

کمپرس های گرم و سرد

برخی افراد دریافته اند که گرما – به عنوان مثال ، یک حمام آب گرم یا یک بطری آب گرم که در منطقه آسیب دیده قرار می گیرد – به کاهش درد هنگام شروع کمر کمک می کند.

سرما ، مانند کیسه یخ یا کیسه ای از سبزیجات منجمد داخل یخچال ، که روی ناحیه دردناک قرار می گیرد نیز می تواند در کوتاه مدت کمک کند. با این حال ، یخ را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید ، زیرا ممکن است باعث سوختگی سرد شود. برای این کار ابتدا کیسه یخ یا کیسه ای از سبزیجات منجمد را در پارچه بپیچید.

گزینه دیگر این است که بین سرد و گرم با استفاده از کیسه های یخ و بطری آب گرم به صورت تناوبی عمل کنید. کمپرس های گرم و سرد را می توان از اکثر داروخانه ها خریداری کرد.

آرام باشید و مثبت فکر کنید

تلاش کردن برای آرام بودن بخش مهمی جهت کاهش درد است زیرا تنش عضلانی ناشی از نگرانی در مورد وضعیت شما ممکن است اوضاع را بدتر کند.

اگرچه ممکن است دشوار باشد ، اما اگر خوش بین باشید و تشخیص دهید که درد شما بهتر می شود ، این به شما کمک می کند ، زیرا افرادی که علی رغم درد خود موفق می شوند که مثبت فکر کنند، سریعتر بهبود می یابند.

درمان انواع کمرد درد با ورزش

 

کلاسهای ورزشی

پزشک عمومی اگر تشخیص دهد که حضور در یک برنامه ورزشی گروهی ممکن است به شما در کاهش درد کمک کند ، آن را به شما پیشنهاد می کند.

این برنامه ها شامل کلاسهایی است که توسط یک مربی واجد شرایط هدایت می شوند ، جایی که به شما ترکیبی از تمرینات برای تقویت عضلات و بهبود وضعیت بدن و همچنین تمرینات هوازی و کششی آموزش داده می شود.

درمان دستی

درمان دستی نام گروهی از روشهای درمانی است که در آن یک درمانگر با استفاده از دستهای خود ، عضلات ، استخوانها و مفاصل را در داخل و اطراف ستون فقرات شما حرکت داده و ماساژ می دهد.

این کار معمولاً توسط متخصصین عمل جراحی ، استئوپات ها یا فیزیوتراپیست ها انجام می شود ، اگرچه عمل کایروپراکتیک و استئوپاتی به طور گسترده ای در مراکز در دسترس نیست.

درمان دستی می تواند به کاهش کمر درد کمک کند ، اما فقط باید در کنار سایر اقدامات مانند ورزش استفاده شود.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد درمانی به نام روش الكساندر ممكن است به كمردرد طولانی مدت كمك كند ، اگرچه انستیتوی ملی تعالی بهداشت و مراقبت (NICE) در حال حاضر این روش درمانی را به طور خاص توصیه نمی كند.

حمایت روانی

پزشک عمومی علاوه بر سایر درمان ها مانند ورزش و درمان دستی ، ممکن است روان درمانی را نیز پیشنهاد کند.

روش های درمانی مانند شناخت درمانی رفتاری (CBT) با تغییر در نحوه اندیشیدن درمورد وضعیت خود می توانند به شما در کنترل بهتر کمر کمک کنند.

در حالی که درد در پشت شما بسیار واقعی است ، اما نحوه تفکر و احساس در مورد وضعیت خود می تواند آن را بدتر کند.

اگر مدت طولانی درد داشته اید ، یک برنامه درمانی تخصصی که شامل ترکیبی از گروه درمانی ، تمرینات ، آرامش و آموزش در مورد درد و روانشناسی درد، ارائه می شود.

جراحی و روشهای کمردرد

جراحی کمردرد معمولاً فقط درصورتی توصیه می شود که دلیل پزشکی خاصی برای درد شما وجود داشته باشد ، مانند درد سیاتیک یا دیسک لغزیده (افتاده) و اینکه سایر درمان ها کمکی نکرده اند.

درمان عصب

روشی به نام عصب کشی رادیویی گاهی اوقات ممکن است مورد استفاده قرار گیرد اگر:

 • مدتهاست که کمر درد دارید
 • درد شما متوسط یا شدید است
 • تصور می شود که درد شما از مفاصل ستون فقرات شما نشات گرفته است

این روش شامل قرار دادن سوزن در اعصاب تأمین کننده مفاصل آسیب دیده است. امواج رادیویی از طریق سوزن ها برای گرم شدن اعصاب ارسال می شوند و این باعث می شود که آنها سیگنال های درد را ارسال نکنند.

شما بیدار هستید در حالی که درمان انجام می شود و از بی حسی موضعی برای بی حسی پشت شما استفاده می شود. نیازی نیست یک شب در بیمارستان بمانید.

مانند تمام روش ها ، عصب کشی رادیویی خطر عوارضی از جمله خونریزی ، کبودی ، عفونت و آسیب تصادفی عصب را به همراه دارد. قبل از موافقت با درمان ، با جراح در مورد خطرات آن صحبت کنید.

جراحی فیوژن ستون فقرات

جراحی فیوژن نخاعی نوع دیگری از جراحی انواع کمردرد است. اگر آسیب قابل توجهی به استخوان های پشت (مهره ها) وارد شود ، ممکن است توصیه شود.

می توان از جراحی فیوژن ستون فقرات برای تقویت دو مهره استفاده کرد. این امر همچنین می تواند به کاهش درد عصبی مرتبط کمک کند زیرا مهره آسیب دیده باعث فشردن اعصاب عبور از ستون فقرات می شود.

این احتمال وجود دارد که این نوع جراحی باعث آسیب دائمی برخی از اعصاب پشت شما شود. این ممکن است منجر به فلج جزئی در پاها و روده یا بی اختیاری ادرار شود. تخمین زده می شود که این عارضه از هر 200 عمل در حدود 1 مورد اتفاق بیفتد.

در چنین مواردی درمان توصیه نمی شود:

تعدادی از روشهای درمانی دیگر که گاهی برای کمردرد (کمردرد بدون علت مشخص) مورد استفاده قرار گرفته اند به دلیل کمبود شواهد توصیه نمی شوند.

اینها شامل موارد زیر هستند:

کمربند ، کرست ، ارتز پا و کفش با کف “راکر”

کشش – استفاده از وزنه ، طناب و قرقره برای اعمال نیرو به بافتهای اطراف ستون فقرات

طب سوزنی – درمانی که در آن سوزن های ظریف در نقاط مختلف بدن قرار داده می شوند

سونوگرافی درمانی – جایی که امواج صوتی به سمت پشت شما هدایت می شوند تا ترمیم را بهبود بخشند و ترمیم بافت را تحریک کنند

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) – جایی که از دستگاه برای انتقال پالس های الکتریکی کوچک به پشت از طریق الکترودها (تکه های چسبنده کوچک) متصل به پوست استفاده می شود

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (PENS) – جایی که پالس های الکتریکی از طریق سوزن های وارد شده در نزدیکی اعصاب پشت عبور داده می شوند

تداخل درمانی (IFT) – جایی که از دستگاه برای عبور جریان الکتریکی از پشت شما برای تسریع بهبودی استفاده می شود

تزریق مسکن ستون فقرات (هر چند این موارد در صورت درد سیاتیک کمک می کنند)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *