مقالات

انواع سردرد و معرفی شایع ترین آن

سردرد

همه ما به گونه ای با انواع سردردهای ضربان دار، آزار دهنده آشنا هستیم. سردرد انواع مختلفی دارد. این مقاله 10 نوع مختلف سردرد را توضیح می دهد:

 1. سردردهای تنشی
 2. سردردهای خوشه ای
 3. سردردهای میگرنی
 4. سردردهای آلرژی یا سینوسی
 5. سردردهای هورمونی
 6. سردردهای ناشی از کافئین
 7. سردردهای ناشی از کار زیاد
 8. سردردهای ناشی از فشار خون
 9. سردردهای برگشتی
 10. سردردهای پس از سانحه

طبق داده های سازمان بهداشت جهانی تقریباً هر کس هر چند وقت یکبار دچار یکی از انواع سردرد می شود.

اگرچه سردرد را می توان به عنوان درد “در هر ناحیه از سر” تعریف کرد ، اما علت ، طول مدت و شدت آن می تواند بسته به نوع سردرد متفاوت باشد. در بعضی موارد ، سردرد ممکن است به فوریت پزشکی احتیاج داشته باشد. اگر در کنار سردرد خود یکی از موارد زیر را دارید ، فوراً به مراقبت پزشکی بپردازید:

 • گرفتگی گردن
 • خارش پوست
 • بدترین سردردی که تاکنون داشته اید
 • استفراغ
 • گیجی
 • لکنت زبان
 • تب های بالاتر از 38 درجه سانتیگراد
 • فلج در هر قسمت از بدن یا از دست دادن بینایی

اگر سردرد شما شدت کمتری دارد ، ادامه مطلب را بخوانید تا بیاموزید چگونه نوع سردردی را که احساس می کنید شناسایی کنید و اینکه برای تسکین علائم خود چه کاری می توانید انجام دهید.

شایع ترین سردردهای اولیه

سردردهای اولیه هنگامی بروز می کنند که درد در سر شما ایجاد شود. به عبارت دیگر ، سردرد شما توسط چیزی که بدن شما با آن دست به گریبان است ، مانند بیماری یا آلرژی ایجاد نمی شود.

معرفی انواع سردرد

این سردردها می توانند اپیزودیک یا مزمن باشند:

سردردهای اپیزودیک جزء آن نوع از سردرد هستند که ممکن است هر چند وقت یک بار اتفاق بیفتد. آنها می توانند از نیم ساعت تا چند ساعت دوام بیاورند.

سردردهای مزمن از انواع سردردهای استوار هستند. آنها بیشتر روزهای ماه اتفاق می افتند و می توانند چند روز ادامه داشته باشند. در این نوع سردرد ، یک برنامه کنترل درد لازم است.

1-  سردردهای تنشی

اگر سردرد تان از نوع تنشی است ، ممکن است احساس سرگیجه و درد در تمام سر خود داشته باشید. این نوع سردرد ضربان دار نیست. حساسیت در اطراف گردن ، پیشانی ، پوست سر یا عضلات شانه شما نیز ممکن است ایجاد شود.

هرکسی ممکن است دچار سردرد تنشی شود و غالباً در اثر استرس ایجاد می شود.

یک مسکن درد بدون نسخه ممکن است تمام آن چیزی باشد که برای تسكین علائم گاه به گاه شما لازم است. این مسکن ها شامل موارد زیر هستند:

 • آسپرین
 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن
 • استامینوفن و کافئین ، مانند سردرد تنشی اکسدرین

اگر داروهای بدون نسخه سردرد شما را تسکین نداد پزشک شما ممکن است داروهایی را تجویز کند. این داروها می تواند شامل ایندومتاسین ، ملوکسیکام (Mobic) و کتورولاک باشند.

هنگامی که سردرد تنشی مزمن می شود ، ممکن است یک عمل متفاوت برای رفع عامل اصلی سردرد پیشنهاد شود.

2- سردردهای خوشه ای

یک نوع از انواع سردرد سردردهای خوشه ای است که با درد شدید سوزش دار و سوراخ کننده مشخص می شوند. همزمان در اطراف یا پشت یک چشم یا یک طرف صورت رخ می دهد. گاهی اوقات تورم ، قرمزی ، گرگرفتگی و تعریق می تواند در طرفی که تحت تأثیر سردرد قرار دارد ، رخ دهد. گرفتگی بینی و اشک چشم نیز اغلب در همان طرف سردرد اتفاق می افتد.

این سردردها به صورت سری وار رخ می دهند. هر سردرد از این نوع می تواند از 15 دقیقه تا سه ساعت طول بکشد. بیشتر افراد روزانه یک تا چهار سردرد ، معمولاً هر روز در همان زمان ، در طی یک خوشه تجربه می کنند. پس از رفع یک سردرد ، به زودی سردرد دیگری به دنبال خواهد داشت.

یک سری سردردهای خوشه ای می تواند روزانه در یک نوبت ماه ها طول بکشد. در ماه های بین دوره های خوشه ای ، افراد عاری از علائم هستند. سردردهای خوشه ای بیشتر در بهار و پاییز دیده می شوند. همچنین این موارد در مردان سه برابر بیشتر است. پزشکان مطمئن نیستند که چه عواملی باعث ایجاد سردردهای خوشه ای می شوند ، اما آنها برخی از روش های موثر برای درمان علائم را می دانند. پزشک شما ممکن است برای تسکین درد ، اکسیژن درمانی ، سوماتریپتان (Imitrex) یا بی حسی موضعی (لیدوکائین) را توصیه کند.

پس از تشخیص ، پزشک برای تهیه یک طرح پیشگیری با شما همکاری می کند. کورتیکواستروئیدها ، ملاتونین ، توپیرامات (Topamax) و مسدود کننده های کانال کلسیم ممکن است سردردهای خوشه ای شما را در یک دوره بهبودی قرار دهند.

3- میگرن

درد میگرن یک ضربان شدید از عمق سر شما است. این درد می تواند روزها ادامه داشته باشد. سردرد توانایی شما را در انجام کارهای روزمره به طور قابل توجهی محدود می کند. میگرن ضربان دار و معمولاً یک طرفه است. افرادی که به این نوع سردرد میگرنی دچارند اغلب به نور و صدا حساس هستند. حالت تهوع و استفراغ نیز معمولاً رخ می دهد.

سردرد میگرنی

برخی از انواع سردردهای میگرنی با اختلالات بینایی همراه است. تقریباً از هر پنج نفر یک نفر این علائم را قبل از شروع سردرد تجربه می کند. پدیده ای که با عنوان هاله شناخته می شود ، ممکن است باعث شود شما موارد زیر را ببینید:

 • نورهای چشمک زن
 • نورهای درخشان
 • خطوط زیگزاگ
 • نورهای ستاره ای
 • نقاط کور

هاله ها همچنین می توانند شامل احساس گزگز در یک طرف صورت یا در یک بازو و مشکل صحبت کردن باشند. با این حال ، علائم سکته مغزی می تواند عینا علائم میگرن را تقلید کند ، بنابراین اگر هر یک از این علائم برای شما جدید است ، باید فورا تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید.

حملات میگرن ممکن است در خانواده شما رخ دهد ، یا ممکن است با سایر شرایط سیستم عصبی همراه باشد. احتمال ابتلا به میگرن در زنان سه برابر بیشتر از مردان است. در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه همچنین خطر میگرن افزایش می یابد.

برخی از عوامل محیطی مانند اختلال در خواب ، کمبود آب بدن ، وعده های غذایی رها شده ، برخی از غذاها ، نوسانات هورمون ها و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی از عوامل شایع بوجود آورنده میگرن هستند.

اگر مسکن های بدون نسخه درد میگرن شما را هنگام حمله کاهش نمی دهند ، ممکن است پزشک تریپتان تجویز کند. تریپتان ها داروهایی هستند که التهاب را کاهش می دهند و جریان خون را در مغز شما تغییر می دهند. آنها به صورت اسپری بینی ، قرص و تزریقی هستند.

گزینه های محبوب عبارتند از:

 • سوماتریپتان (Imitrex)
 • ریزاتریپتان (ماکسالت)
 • ریزاتریپتان (Axert)

اگر سردردهایی را تجربه می کنید که بیش از سه روز در ماه ناتوان کننده هستند ، سردردهایی که چهار روز در ماه تا حدودی ناتوان کننده هستند یا حداقل شش روز در ماه سردرد دارید ، در مورد مصرف داروی روزانه برای جلوگیری از سردرد با پزشک خود صحبت کنید.

تحقیقات نشان می دهد که داروهای پیشگیری به میزان قابل توجهی کم مصرف می شوند. فقط 3 تا 13 درصد مبتلایان به میگرن داروی پیشگیرانه مصرف می کنند ، در حالی که تا 38 درصد در واقع به آن نیاز دارند. جلوگیری از میگرن کیفیت زندگی و بهره وری را بسیار بهبود می بخشد.

داروهای مفید پیشگیری شامل:

 • پروپرانولول (Inderal)
 • متوپرولول (توپرول)
 • توپیرامات (Topamax)
 • آمیتریپتیلین

شایع ترین سردردهای ثانویه

سردردهای ثانویه علائم چیز دیگری است که در بدن شما جریان دارد. اگر عامل بوجود آورنده سردرد ثانویه شما ادامه داشته باشد ، می تواند مزمن شود. درمان علت اصلی به طور کلی باعث تسکین سردرد می شود.

4- سردردهای ناشی از آلرژی یا سینوسی

این نوع از سردرد گاهی اوقات در اثر واکنش آلرژیک اتفاق می افتد. درد ناشی از این نوع سردردها اغلب در ناحیه سینوس و جلوی سر شما متمرکز می شود.

سردردهای میگرنی معمولاً به عنوان سردردهای سینوسی به اشتباه تشخیص داده می شوند. در واقع ، تا 90 درصد از “سردردهای سینوسی” در واقع میگرن هستند. افرادی که به آلرژی فصلی مزمن یا سینوزیت مبتلا هستند ، مستعد ابتلا به این نوع سردردها هستند.

سردردهای سینوسی با رقیق کردن مخاط تجمع یافته که باعث فشار سینوسی شده اند درمان می شوند. اسپری های استروئیدی بینی ، ضد احتقان های بدون نسخه مانند فنیل افرین (سودافید PE) یا آنتی هیستامین ها مانند ستیریزین (Zyrtec D Allergy + احتقان) ممکن است در این امر کمک کنند.

سردرد سینوسی همچنین می تواند از علائم عفونت سینوسی باشد. در این موارد ، پزشک ممکن است برای از بین بردن عفونت و تسکین سردرد و سایر علائم، آنتی بیوتیک تجویز کند.

5- سردردهای هورمونی

زنان معمولاً نوعی از سردردها را تجربه می کنند که با نوسانات هورمونی مرتبط است. قاعدگی ، قرص های جلوگیری از بارداری و بارداری همگی بر میزان استروژن شما تأثیر می گذارند که می تواند باعث سردرد شود. آن نوع سردردها که به طور خاص با چرخه قاعدگی مرتبط هستند به عنوان میگرن قاعدگی نیز شناخته می شوند. این دسته از انواع سردردها می توانند درست قبل ، حین یا بلافاصله بعد از قاعدگی و همچنین در حین تخمک گذاری رخ دهند.

مسکن های بدون نسخه مانند ناپروکسن (Aleve) یا داروهای تجویزی مانند فرواتریپان (Frova) می توانند برای کنترل این درد کارگر باشد.

اینگونه تخمین زده شده است که حدود 60 درصد از زنان مبتلا به میگرن، میگرن قاعدگی را نیز تجربه می کنند ، بنابراین داروهای جایگزین ممکن است در کاهش سردردهای کلی ماهانه نقش داشته باشند. روش های آرام سازی ، یوگا ، طب سوزنی و خوردن یک رژیم غذایی اصلاح شده می تواند به جلوگیری از سردردهای میگرنی کمک کند.

6- سردردهای کافئینی

کافئین بر جریان خون در مغز شما تأثیر می گذارد. داشتن بیش از حد آن باعث سردرد می شود و همچنین ترک کافئین ناگهانی “بوقلمون سرد” باعث سردرد می شود. افرادی که میگرن مکرر دارند به دلیل استفاده از کافئین در معرض خطر ایجاد سردرد قرار دارند. وقتی عادت دارید هر روز مغز خود را در معرض مقدار مشخصی از کافئین (ماده محرک) قرار دهید ، در صورت عدم استفاده ثابت از کافئین ، ممکن است سردرد بگیرید. این ممکن است به این دلیل باشد که کافئین شیمی اعصاب شما را تغییر می دهد و ترک آن می تواند باعث سردرد شود.

سردردهای کافئینی

اینطور نیست که هرکسی که مصرف کافئین را کاهش دهد سردرد ترک آن را تجربه کند. نگه داشتن میزان کافئین در یک سطح ثابت ، معقول – یا ترک کامل آن – می تواند از بروز این نوع از سردردها جلوگیری کند.

7- سردردهای ناشی از تقلای زیاد

سردردهای ناشی از تقلای زیاد، بلافاصله پس از دوره هایی از فعالیت بدنی شدید اتفاق می افتند. وزنه برداری ، دویدن و مقاربت جنسی از عوامل اصلی ایجاد سردرد تحت فشار است. تصور می شود که این فعالیت ها باعث افزایش جریان خون در جمجمه شما می شود ، که می تواند منجر به سردرد ضربان دار در هر دو طرف سر شما شود. سردرد ناشی از تقلای زیاد نباید خیلی طولانی شود. این نوع سردرد معمولاً طی چند دقیقه یا چند ساعت برطرف می شود. مسکن ها مانند آسپرین و ایبوپروفن (Advil) باید علائم شما را کاهش دهند.

اگر سردردهای ناشی از تقلای زیاد شما بیشتر شد ، حتماً به پزشک مراجعه کنید. در برخی موارد ، ممکن است این نوع سردرد نشانه ای از یک بیماری زمینه ای جدی باشد.

8- سردردهای ناشی از فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند شما را دچار سردرد کند و این نوع سردرد نشانه یک وضعیت اضطراری است. این اتفاق زمانی می افتد که فشار خون شما به طور خطرناکی بالا می رود.

سردرد فشار خون بالا معمولاً در دو طرف سر شما ایجاد می شود و به طور معمول با هر فعالیتی بدتر می شود. اغلب حالت ضربانی دارد. همچنین ممکن است تغییراتی در بینایی ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن ، خون دماغ ، درد قفسه سینه یا تنگی نفس داشته باشید.

اگر فکر می کنید سردرد فشار خون بالا را تجربه می کنید ، باید فوراً به مراقبت پزشکی بپردازید.

اگر مبتلا به فشار خون هستید ، احتمال ابتلا به این نوع سردرد در شما بیشتر است.

این نوع سردردها معمولاً بلافاصله پس از کنترل بهتر فشار خون از بین می روند. تا زمانی که فشار خون بالا کنترل می شود ، آنها نباید مجدداً بروز کنند.

9- سردردهای برگشتی

سردردهای برگشتی ، سردردهای ناشی از استفاده بیش از حد دارو نیز شناخته می شوند ، می توانند مانند سردرد کسل کننده و از نوع تنشی احساس شوند ، یا ممکن است احساس درد بیشتری داشته باشند ، مانند میگرن.

اگر مرتباً از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید ، ممکن است مستعد ابتلا به این نوع سردرد باشید. استفاده بیش از حد از این داروها باعث سردرد بیشتر می شود ، نه کاهش.

سردردهای برگشتی احتمالاً هر زمان که داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن ، ایبوپروفن ، آسپیرین و ناپروکسن بیش از 15 روز در یک ماه استفاده شوند وجود داشته باشند. آنها همچنین بیشتر با داروهای حاوی کافئین شایع هستند.

تنها راه درمان سردردهای برگشتی این است که از دارویی که برای کنترل درد مصرف می کردید ، جدا شوید. اگرچه ممکن است درد در ابتدا بدتر شود ، باید در عرض چند روز کاملاً فروکش کند.

یک راه خوب برای جلوگیری از استفاده بیش از حد از داروی سردرد ، مصرف داروی روزانه پیشگیری است که باعث می شود سردردهای برگشتی سراغ شما نیایند و از ابتدا از بروز سردرد جلوگیری می کند.

همچنین بخوانید : عوارض و علائم کم خونی در بدن

10- سردردهای پس از سانحه

سردردهای پس از سانحه می توانند پس از هر نوع آسیب به سر ایجاد شوند. این سردردها مانند سردردهای میگرنی یا تنشی احساس می شوند و معمولاً تا 6 یا 12 ماه پس از بروز آسیب شما ادامه می یابند. آنها می توانند مزمن شوند.

تریپتان ها ، سوماتریپتان (Imitrex) ، بتا بلاکرها و آمی تریپتیلین اغلب برای کنترل درد ناشی از این سردردها تجویز می شوند.

چه موقع باید به دکتر خود مراجعه کنید

در بیشتر موارد ، سردردهای اپیزودیک طی 48 ساعت از بین می روند. اگر سردرد بیش از دو روز طول کشید یا شدت آن افزایش یافت ، باید برای کمک به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر بیش از 15 روز از ماه در طول مدت سه ماه سردرد دارید ، ممکن است یک بیماری سردرد مزمن داشته باشید. شما باید به پزشک خود مراجعه کنید تا بفهمید چه مشکلی وجود دارد ، حتی اگر می توانید درد را با آسپیرین یا ایبوپروفن کنترل کنید.

سردرد می تواند نشانه ای از بیماری های جدی تر باشد ، و بعضی از آنها نیاز به درمان فراتر از داروهای بدون نسخه و داروهای خانگی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *